HOCHEI

Două puncte importante scoase la DEAC

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 25 ianuarie 2021

Vineri seară, la ultimul meci din lunga deplasare din Ungaria, Corona Braşov a reuşit să câştige două puncte foarte importante, la Debrecen, împotriva echipei locale DEAC, după lovituri de departajare, scor 2-1 (0-0, 0-0, 1-1, 0-0, 1-0).
După două reprize fără goluri gazdele au reuşit să deschidă scorul în repriza a treia, în minutul 51’38”. Jucând fără portar pentru a avea superioritate pe atac, „lupii” au reuşit egalarea în minutul 58’43, când Cody Carlson a marcat cu un şut imparabil.
S-a intrat în cele 5 minute de prelungiri şi, cu toate că „lupii” au dominat şi au avut câteva ocazii clare, nu s-a marcat. Astfel, s-a trecut la seria de „şuturi de departajare”, scrie wolves.ro.
Jucătorii Braşovului au reuşit să marcheze trei goluri (prin Daniel Trancă, Radim Valchar şi Zsombor Molnar – ultimul fiind şi golul decisiv), iar portarul Patrik Polc a apărat trei şuturi ale adversarilor.
„Lupii” ajung la 49 de puncte şi ocupă locul patru, cu un punct mai puţin faţă de ultima echipă de pe podium, MAC HK Újbuda (care însă are 6 meciuri în plus).
Pe 28 ianuarie, Corona va reîncepe meciurile din Liga Erste, primul adversar fiind chiar DEAC, la Braşov.