Două ocazii, un gol şi trei puncte uriaşe!

A  marcat: Leko (72).
FC Braşov: Iacob - G. Matei, Novakovici, Leko, Cr. Ganea - Juric, Zlomislic - M. Constantinescu (85 Străuţ), Aganovici, Bencun (92 Moraru) - Ţîră ( 78 L.Ganea).
„U“ Cluj: Veselovsky - Jovanovic, Skvorc, Neag, Bambara - R. Costin (78 Calcan), A. Lungu – Viveiros (60 Gravenberch), Ceppelini, Mengolo – Castillion (79 Lemnaru).
A arbitrat: Cristi Balaj.

Partidă de un nivel extrem de scăzut, în care am văzut două echipe preocupate exclusiv de practicarea antijocului, în care a primat teama de a juca fotbal. Un fel de „morţii” cu „neîngropaţii”. Până la pauză, subsemnatul, alături de majoritatea colegilor de la masa presei, nu a notat mai nimic pe foaia care ar fi trecute fazele unui meci. Singura ocazie de gol, uriaşă e drept, am notat-o în dreptul lui Castillion (29). Atunci, ciocolatiul atacant al Clujului a scăpat singur-singurel cu Iacob, dar l-a luat la ţintă pe portarul braşovean care a păstrat tabela imaculată. Dincolo, în tabăra gazdelor, nicio fază mai acătării şi niciun un şut tras pe poarta lui Veselovsky. Repriza secundă a început în aceleaşi coordonate, ambele echipe fiind preocupate să nu primească gol şi cam atât. Ceva ce seamănă cu fotbalul a început să se joace oarecum în ultima jumătate de oră. Aganovici a dat deşteptarea în minutul 67 trăznind stâlpul porţii din dreapta lui Veselovski cu un şut sănătos. A fost semnalul care avea să anunţe golul izbăvitor. Între noi fie vorba, unul urât, dar foarte important. Leko, de departe cel mai rudimentar jucător îmbrăcat în galben-negru, a urcat încă o dată în careu la o fază fixă, la un corner executat de pe partea dreaptă de atac. Veselovsky, probabil îngândurat de problemele de acsă a ieşit pe sub minge şi i-a dat prilejul fundaşului braşovean să trimită în poarta goală, 1-0 (72). Bine, execuţia a fost una destul de stângace necesitând două atingeri. Dar ce mai conta, tabela fusese modificată. Victorie mare, dedicată insolvenţei în care a intrat şi FC Braşov, dar măcar în plan sportiv, suporterii stegarilor, atâţia cât se mai încumetă să vină la stadion, mai pot spera într-o salvare de la retrogradare şi apoi, vom vedea, Dumnezeu cu mila! Astăzi, ai „noştri” au din nou meci, la revelaţia ASA Tg. Mureş, echipă ce tinde la un loc pe podium. Dar cine ştie, în absenţa lui Mureşan şi N’Doye, suspendaţi şi cu norocul „flămândului”, poate stegarii pot pleca neînvinşi.