Două execuţii de excepţie au adus Coronei prima victorie în ligă!

Au marcat: Sergiu Buş (17), Brata (23) / Antal (45-penalty).
Corona (antr. Ionel Gane): T. Marc - Martac, Asanovici, Al. Tudose, Burlacu - Dîlbea, F. Miranda - H. Popa (73 Fl. Ilie), Vranjkovici (67 Aguirre, 90+3 Arce), Brata - Sg. Buş.
FC Vaslui (antr. Liviu Ciobotariu): C. Straton - Viveiros, Celeban, Prahici, Sălăgeanu - Caue, Wilk (59 Muşat) - A. Enescu (37 Pătulea), Lovrecici, Antal - Temwanjera (69 Pozder).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti).
Asistenţi: Valentin Avram, Bogdan Gheorghe (ambii Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Vranjkovic (28), Burlacu (45), T. Marc (70) / A. Enescu (27), Sălăgeanu (56).
Eliminare: Dîlbea (70).

Tribunele dezolant de goale şi un adversar în „foame” de puncte după depunctarea federaţiei, nu erau auspicii prea promiţătoare pentru Corona, „echipa păcii”, ţinând cont că nu bătuse pe nimeni până la acea oră. Dar nu de sentimentalisme avea nevoie Corona, deşi spectatorii trebuie să fie pe stadion, ci de puncte. Jerry Gane, un antrenor tânăr şi din câte am auzit capabil, avea urgent nevoie de un succes pentru el, dar mai ales pentru o echipă care evident, e cu moralul la pământ.
Vasluiul a venit fără jucătorii suspenaţi pentru eliminările cu Steaua şi lipsa lui Arlauskis şi mai ales a lui Sânmărtean conta.
Cu ei sau fără ei, Corona trebuia să ducă jocul în aşa fel încât să obţină cele trei puncte. Şi au făcut-o! Cu o apărare parcă mai conştientă, fără floricele în joc, (bun tare Burlacu cu excepţia acelui fault din careu), cu un mijloc  care a greşit mai puţin, în care l-am remarcat pe Brata şi cu un atac în care a „explodat” Sergiu Buş, Corona avea să obţină mult aşteptata victorie! Începutul a fost halucinant, Segiu Buş a pris un şut de zile mari, de la 20 de metri a catapultat mingea sub transversala lui Straton, 1-0 (17), iar şase minute mai târziu Brata a prins şi el colţul lung, 2-0, scor la care vasluienii erau uluiţi. Ei au fost readuşi în joc în finalul primei reprize de „cuplul Burlacu-Rădulescu, primul neatent în careu, al doilea, un arbitru care a acordat mult prea uşor penalty, la un duel cum sunt zeci într-un meci. A bătut sigur Antal şi s-a făcut 2-1 (45), scorul peimei reprize şi în cele din urmă, al meciului. Repriza a doua a fost o luptă oarbă între dorinţa vasluienilor de a întoarce rezultatul şi dorinţa extremă a gazdelor de a nu intra în istorie, ca echipa fără nicio victorie în ligă. În cele din urmă, câştig de cauză aveau să obţină braşovenii, oaspeţii fiind departe de renumele cu care speriau adversarii acum un sezon, două. O victorie care chiar dacă a venit mai târziu, poate da moralul necesar jucătorilor în abordările viitoare. Sigur, nu poţi vorbi nici măcar în şoaptă de salvarea de la retrogradare, dar să faci puncte şi să te menţii măcar acolo în plasa plutonului se poate. Şi cine ştie, cu ce ne-a rezervat fotbalul nostru în ultimul timp, o insolvenţă, o desfiinţare, ceva acolo, poate şi Corona poate spera ca sezonul viitor să o găsească tot la masa bogaţilor.