Dorinţă, teamă, puţine realizări

Autor: George ALDEA

Publicat la 27 sepembrie 2021

FC Braşov a pierdut la limită meciul de acasă contra Stelei, scor 0-1

FC Braşov a pierdut meciul de acasă contra celor de la CSA Steaua Bucureşti, scor 0-1 (0-0), în etapa a 8-a a Ligii a 2-a. Unicul gol al partidei a fost marcat de Remus Chipirliu, în minutul 56 după o pasă de la Dragoş Huiban.
Deşi n-a existat o diferenţă mare în exprimarea celor două echipe, teama, de o parte, respectiv calitatea individuală superioară la mulţi dintre componenţii lotului, de cealaltă parte, au fost factori care au cântărit mult în deznodământul partidei.
În prima parte, steliştii au dominat, însă fără să îşi creeze multe ocazii de poartă. Braşovenii au avut două şuturi de la mare distanţă, însă Roşu şi Leonte nu au reuşit să prindă cadrul porţii. În finalul primei reprize, Gârniţă, tânărul portar al braşovenilor, a avut un reflex extraordinar în faţa lui Pacionel.
Reprinza a doua a adus tot oaspeţii mai aproape de poartă. Gârniţă a avut din nou reflex miraculous la „un duel unu la unu” cu Huiban, iar apoi a venit unicul gol al meciului.
Pe final, elevii lui Ilie Stan s-au apropiat ceva mai periculor de poarta oaspeţilor. Mihalcea nu a prins poarta cu o semifoarfecă din interiorul careului mare, iar în prelungiri Sabău a executat bine o lovitură liberă, însă portarul Stelei a fost la post.
„Îmi pare rău de efortul jucătorilor, dar este clar că a fost diferenţa de calitate a jucătorilor Stelei. Chiar le-am spus jucătorilor înainte de meci că vom pierde doar dacă vom face greşeli sau pe calitatea lor individuală, şi aşa s-a întâmplat. Măcar pentru efortul depus de jucători am fi meritat un punct. Teama vine şi din cauza greşelilor individuale. Adversarul simte neîncrederea, profită şi vine peste tine. Jucători de calitate ca Remus Chipirliu, unul dintre cei mai buni jucători din Liga a 2-a, sau Huiban au făcut faza golului. Este clar că avem nevoie de mai multă personalitate şi încredere. Dacă nu se întâmpla acea greşeală, eu spun că nu pierdeam jocul de azi. Este o creştere în joc, dar este nevoie de răbdare”, a spus la finalul meciului Ilie Stan, antrenorul lui FC Braşov.

FC Braşov: Gârniţă - Burlacu, Gherghe, Sabău, Dumbravă - Leonte, Constantin - Horia Popa, Iorga, Roşu - Iurcu. Au mai jucat: Negrean, Mihalcea, Mitroi, Codrea şi El Azzouzi.