Editia 8166 - 19 apr 11:50

Dor Geta Popescu, „cel mai bun alpinist de altitudine” în 2015

Publicat la 30 martie 2016

Viorel Palici din Predeal - cel mai bun schior alpinist

Federaţia Română de Alpinism şi Escaladă şi-a desemnat cei mai buni sportivi ai anului 2015, fiind premiate, pe ramuri, rezultatele şi realizările meritorii şi în progres din competiţiile internaţionale sau cu relevanţă în lumea alpină mondială şi la nivel naţional, în cadrul Campionatelor Naţionale şi Cupei României. Sportiva Dor Geta Popescu (foto stânga), CS Montan Altitudine – Râşnov, a câştigat titlul de „cel mai bun aplinist de altitudine”, premiu ce se datorează ascensiunii pe cel mai înalt vulcan din lume, Ojos del Salado, de 6.873 de metri. La 12 ani, râşnoveanca a devenit cea mai tânără alpinistă din lume care reuşeşte această performanţă. La categoria „alpinism tehnic”, cea mai valoroasă realizare în expediţii externe a aparţinut echipei Aurel Sălăşan - Stana Alin, cei doi ajungând pe vârful Fitz Roy din Patagonia (3.404 metri). Sportivul Viorel Palici (Clubul Sportiv Aplicativ Militar Bucegi Predeal) a fost desemnat ca cel mai bun schior alpinist român atât în competiţiile internaţionale, cât şi în cele naţionale ale anului 2015. Cele mai bune performanţe în escalada sportivă au fost obţinute de către Darius Râpă (Alpin Club Carpatic), care a obţinut locul 2 în cadrul concursului de grand slam de la Petzen/Austria, unde a câştigat şi probele de dificultate şi bouldering.