Editia 8171 - 26 apr 13:11

Doi campioni pentru CSU Brașov

Publicat la 04 martie 2010

Poligonul Iosif Sârbu din București a fost gazda Campionatelor Naționale de Tir, la care au participat și sportivii de la CSU Brașov, care au confirmat așteptările

Poligonul Iosif Sârbu din București a fost gazda Campionatelor Naționale de Tir, la care au participat și sportivii de la CSU Brașov, care au confirmat așteptările. Cel mai bun pistolar junior al țării, Ioan Rareș, a reușit să câștige finala cu un punctaj superior campionului de la seniori. Nici colegul său de la pușcă, Emanoil Bârlan, nu s-a lăsat mai prejos și a cucerit titlul la această armă. O medalie de bronz a obținut fratele acestuia, Lucian Bârlan, care a întregit astfel salba de medalii brașovene. În acest fel, Clubul Universitar aduce Bra-șovului titlurile naționale. Sunt performanțe de luat în seamă în această penurie de rezultate de valoare, la realizarea cărora o contribuție însemnată au avut-o antre-norii Cristina Bălan și David Petrea. Rezultatele obținute: Pistol aer comprimat 60 alice 1. Ion Rareș 572,0 pt.+100,5 finala = 672,5 pt. 5. Costin Moșanu 546+97,7 = 643,7 pt. Pușcă aer comprimat 60 alice 2. Emanuel Bârlan 581 + 10l,5 finala = 682,5 pt. 3. Lucian Bârlan 566 +99,7 = 665,7 După concursul juniorilor I au urmat Campionatele Naționale ale seniorilor la care au participat și sportivii brașoveni: Pistol aer comprimat 9. Ion Rareș 563 pt 15.Costin Moișan 548 pt. Pușcă aer comprimat 6. Emanuel Bârlan 674,9 pt. 10. Lucian vbârlan 571,o pt. Ion Rareș se va deplasa în această lună la Campionatele Europene din Norvegia, împreună cu antrenoarea sa, Cristina Bălan.