banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9767 RON

1 USD = 4.7940 RON

1 GBP = 5.9683 RON

1 XAU = 441.7015 RON

1 AED = 1.3052 RON

1 AUD = 3.0134 RON

1 BGN = 2.5445 RON

1 BRL = 0.8320 RON

1 CAD = 3.3469 RON

1 CHF = 5.2859 RON

1 CNY = 0.6578 RON

1 CZK = 0.1984 RON

1 DKK = 0.6671 RON

1 EGP = 0.0953 RON

1 HUF = 1.2277 RON

1 INR = 0.0548 RON

1 JPY = 3.1515 RON

1 KRW = 0.3319 RON

1 MDL = 0.2561 RON

1 MXN = 0.2341 RON

1 NOK = 0.4271 RON

1 NZD = 2.7225 RON

1 PLN = 1.1872 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0495 RON

1 SEK = 0.4406 RON

1 TRY = 0.1331 RON

1 UAH = 0.1157 RON

1 XDR = 6.2615 RON

1 ZAR = 0.2601 RON

Editia 8356 - 10 feb 09:08

Doi braşoveni au adoptat două sate din Harghita şi Covasna

Autor:

Publicat la 06 aprilie 2015

Ei au făcut, ieri, donaţii de peste 10.000 de lei în satul Doboi din judeţul Harghita

Doi braşoveni au adoptat două sate din Harghita şi Covasna
Familiile de români din satul Doboi, judeţul Harghita, aflaţi în minoritate, au primit, în ziua de Florii, pachete cu alimente, copiilor le-au fost dăruite cărţi şi manuale, iar şcoala şi paraclisul ortodox au fost dotate cu o centrală termică, într-o acţiune de solidaritate iniţiată de doi tineri din Braşov, la care s-au alăturat români din întreaga ţară şi din diaspora, relatează Agerpress.
Darurile, în valoare totală de peste 10.000 lei, au fost oferite după liturghia din Duminica Floriilor, care a fost oficiată în paraclisul din Doboi, după care cei prezenţi au mers în procesiune către biserica cu hramul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavril şi au depus o coroană de flori la monumentul ridicat în memoria notarului din sat şi a soţiei lui, ucişi cu bestialitate în 1944, în timpul Dictatului de la Viena. Preotul din sat i-a îndemnat pe cei prezenţi, printre care s-au numărat mulţi tineri din Braşov, Cluj sau Bucureşti, să aibă grijă „de limba noastră românească şi de credinţa ortodoxă".
 
„Să fim alături de fraţii noştri români”
Iniţiativa s-a dorit a fi o reînviere a tradiţiei din perioada interbelică, atunci când şcoli şi sate din această zonă erau adoptate de şcoli şi parohii sau asociaţii din ţară, iar sentimentul de solidaritate naţională era foarte pronunţat. „În primul rând este un gest de solidaritate faţă de românii din Harghita şi Covasna faţă de cele două sate pe care noi le-am adoptat: Doboi din judeţul Harghita şi Dobolii de Jos din judeţul Covasna. Este un semn de a fi alături faţă de fraţii noştri de aici, români, suplinind o lipsă a unei atenţii pe care noi considerăm că statul român ar trebui să o acorde cu preponderenţă acestor români. Am zis să fim alături de ei, să sprijinim şcoala românească şi biserica de aici şi în acest sens am mobilizat prietenii noştri, biserici, preoţi, care ne-au ajutat pentru a cumpăra o centrală termică, cu toate cele aferente, manuale pentru copii, cărţi de poveşti, iar copiii din ţara Făgăraşului au pictat icoane pe care le vor dărui acestor copii, într-un gest de împlinire a unei Românii de altă dată", a declarat Florin Palas, unul dintre iniţiatorii acţiunii.
 
 
În Doboi, românii vorbesc acasă maghiara
În satul harghitean Doboi, cei mai mulţi dintre românii ortodocşi vorbesc acasă în limba maghiară, iar limba română se foloseşte doar la biserică. De altfel, cei mai mulţi dintre localnicii prezenţi, majoritatea persoane în vârstă, vorbeau între ei în limba maghiară, dar atunci când erau întrebaţi ce sunt, răspundeau că sunt români, ortodocşi. Ei motivau faptul că nu vorbesc între ei în limba română, întrucât au făcut şcoala în limba maghiară şi aşa se obişnuieşte în sat, să se vorbească în limba maghiară. „Eu sunt româncă şi ortodoxă. Aici aşa am învăţat, la biserică cântăm, dar nu putem să vorbim româneşte că nu am avut unde să învăţăm, am făcut şcoala maghiară. Vorbim ungureşte, dar suntem români şi ortodocşi", a spus o bătrână venită la slujba de Florii.
 
Şi-au păstrat naţionalitatea şI religia, dar îşi pierd limba 
Despre acest fenomen unic la nivel naţional, Florin Palas a spus că este unul straniu, dar a ţinut să accentueze faptul că „românii de aici şi-au păstrat cu tărie naţionalitatea, religia, dar din păcate evenimentele petrecute în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial a dus la un proces cumplit de pierdere a limbii româneşti".
La rândul său, cel de-al doilea tânăr care a iniţiat acţiunea caritabilă, Mihai Sorin Târnoveanu, a spus că prin această acţiune se transmite şi un mesaj în zona Harghita şi Covasna şi anume că acei oameni „nu sunt singuri, nu sunt abandonaţi şi că noi românii de pe tot cuprinsul ţării şi din diaspora ne gândim la ei şi suntem cu sufletul şi nu numai aproape de ei".
 
+3 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie