Doar o repriză

Autor: George ALDEA

Publicat la 29 aprilie 2024

Corona a condus la pauză Brăila, însă n-a reuşit surpriza

Corona Braşov a pierdut meciul cu Dunărea Brăila, disputat pe teren propriu, în etapa a 22-a a Ligii Florilor, scor 23-27. Fetele  lui Iulian Stamate au avut o primă repriză foarte bună şi au jucat de la egal la egal cu una din echipele puternice ale campionatului, scorul după 30 de minute fiind de 17-16 pentru Corona.
Repriza secundă a fost una în care braşovencele au greşit foarte mult şi au găsit foarte greu drumul spre gol, ratând din poziţii favorabile. Corona a marcat de doar 6 ori în partea secundă iar brăilencele au profitat şi s-au impus la 4 goluri diferenţă, scor 27-23, scrie radiobrasovfm.ro.
Cu 5 goluri marcate, Natalia Fonseca a fost cea mai buna realizatoare a Coronei, iar în poarta braşovencelor Anica Gudelj a avut 12 parade.
Minaur Baia Mare - Ştiinţa Bucureşti 38-24, CSM Bucureşti – SCM Râmnicu Vâlcea 41-34, Dacia 2012 Mioveni – Gloria 2018 Bisitriţa Năsăud 18-33, Rapid Bucureşti – CSM Târgu Joi 31-20, HC Zalău – SCM Universitatea Craiova 29-24 şi Măgura Cisnădie – Gloria Buzău 36-29 sunt celelalte rezultate  ale rundei a 22-a din Liga Naţională.
Cu 23 de puncte Corona Braşov este pe loc de baraj în acest moment, iar în etapa viitoare joacă în deplasare cu HC Zalău.