Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7318 - 21 oct 05:36

„Doamna învăţătoare, v-aţi ales tare greşit profesia”

Autor:

Publicat la 18 sepembrie 2020

Godină face public cazul nepotului său, refuzat de învăţătoare din cauza bolii de care suferă: „I-a zis că ceilalţi copii se bucură că nu mai vine la şcoală!”

„Doamna învăţătoare, v-aţi ales tare greşit profesia”

Poliţistul Marian Godină şi-a exprimat revolta într-o postare pe Facebook după ce nepoţelul său în vârstă de şase ani, Sebi, un copil cu nevoi speciale, a fost marginalizat şi refuzat în clasa zero de învăţătoarea sa, pe motiv că ceilalţi elevi nu îl acceptă.
Potrivit acestuia, copilul a fost refuzat de învăţătoarea de la o şcoală din Braşov, după prima zi de şcoală, pe motiv că suferă de tulburări de spectru, „o formă de autism”, iar ceilalţi copii nu îl acceptă şi că părinţii acestora se gândesc deja să-şi mute la alte şcoli.
„Sora mea are un băieţel de 6 ani. Pe Sebi. Situaţia lor financiară nu e deloc una bună, locuiesc în chirie, sora mea munceşte, dar nu îi poate asigura chiar totul. Adică la fel cum am crescut mulţi dintre noi. Nici ea nu s-a gândit vreodată să-mi ceară să o ajut cu ceva, am fost crescuţi şi educaţi să nu cerem pentru noi nimic. Nici azi dimineaţă, când m-a sunat abia vorbind, nu a făcut-o ca să îmi ceară ajutorul, ba chiar a insistat să rămână între noi şi mi-a spus că m-a sunat doar pentru că simţea nevoia să vorbească cu cineva care să o liniştească. Nepoţelul meu, Sebi, suferă de tulburări de spectru, mai exact de o formă de autism. Cu o săptămână în urmă, i-au cumpărat un costum şi l-au pregătit pentru începerea clasei zero. Pe grupul familiei de whatsapp, unde suntem toţi cei cinci fraţi, a pus şi poze cu Sebi la costum, zâmbind şi mândru că începe şcoala. După prima zi de şcoală, când s-au dus să-l ia, învăţătoarea i-a zis că nu-l mai poate primi, că ceilalţi copii nu-l acceptă, că unii părinţi se gândesc deja să-şi mute copiii şi că ar fi bine să repete grădiniţa. A doua zi, Sebi s-a trezit şi a întrebat de ce nu mai merge la şcoală, pentru că sora mea a înţeles că acolo nu-l mai poate duce”, scrie Marian Godină pe Facebook.
Supărarea părinţilor şi al copilului nu s-a încheiat însă aici. Cu o lipsă de empatie ieşită din comun pentru o persoană care lucrează cu copii de 5-6 ani, învăţătoarea a sunat-o pe mama lui Sebi să-i spună că ceilalţi elevi au fost tare bucuroşi că nu l-a mai adus pe fiul ei la şcoală.
„După ziua în care nu a fost la şcoală, învăţătoarea a ţinut să o sune pe sora mea şi să îi spună că «vaai, să ştiţi că aşa s-au bucurat copiii că nu a mai venit Sebi la şcoală!». La punctul ăsta deja tremuram de nervi. Am întrebat-o cum o cheamă pe această doamnă învăţătoare, însă sora-mea mi-a repetat că nu vrea să facă tam-tam şi că voia doar să vorbească cu mine, să se mai liniştească şi că nu are importanţă cum o cheamă pe învăţatoare. Pentru mine chiar are, aşa că am aflat rapid că pe doamna învăţătoare, de la Școala Generală nr. 11 din Braşov, o cheamă Pirpiliu Ana-Maria. Domna Pirpiliu, v-aţi ales tare greşit profesia, pentru mine sunteţi o ruşine a umanităţii. De ce oare aţi simţit nevoia să o mai şi sunaţi să-i spuneţi cât de mult s-au bucurat copiii că nu a mai venit Sebi la şcoală? Între noi fie vorba, asta e o «vrăjeală ieftină». Sora mea e un om blând, dar spre nefericirea dumneavoastră, are un frate care se va zbate şi se va ocupa să fiţi reclamată până la minister. Pentru că noi aşa am fost învăţaţi, să ne avem ca fraţii”, mai scrie Godină pe Facebook.
Cât despre Sebi, nu se ştie cum îşi va putea continua clasa zero sau va pierde anul acesta. „Legat de Sebi, încă nu ştiu cum vom proceda, mi-e clar că la acea şcoală nu se va mai putea întoarce. Aştept sfaturi”, conchide Godină.

 

+2 -2

Comentarii

'Willy'

2020-09-18 17:45:18


'He, he, he! He! Ca sa se mai cruceasca aia de se minuneaza de unele comentarii: se pare ca nu are neamul lui godina noroc cu scoala. godina, mandria neamului a picat de 5 ori examenul. Si unde: la academia de politie. Las-o dracu, ce pregatire trebuie sa ai ca sa iei examenul?'

'OVIDIU Ciocan'

2020-09-18 12:41:09


'Sa sti ca nu sunteti singuri de acest gen si o spun din propria experienta eu l-am avut pe băiatu o meu la grădiniță micul prinț unde am avut o experienta tare neplăcută pt care l-am mutat pe băiatu o meu la o grădiniță privată unde sa integrat frf bine si a fost acceptat dar uni uita de ce sunt profesori sau învățători și ce ar trebui să facă '

'Yna'

2020-09-18 11:52:42


'In calitate de parinte si consultant economic la o scoala privata,imi declar indignarea pentru actiunea invatatoarei precum si a unora ce au raspuns la acest articol.Este inadmisibil ca lipsa umanitatii sa fie atat de simplu acceptata.Este un suflet de copil care are nevoie de empatie,dragoste si intelegere.Aceasta invatatoare daca nu are verticalitate in fata parintilor si nu poate discerne care este baza educatiei nu are ce cauta in invatamant.Solicit public ziarului care a facut public acest caz sa sesiseze Inspectoratul Scolar.'

'Oană Daniela Simona'

2020-09-18 11:48:40


'Ceea ce s-a intamplat cu Rares este un lucru comun, din pacate! Reactia dumneavoastra este justificata! Poate de frica acestei reactii, alti profesori/parinti/copilasi tipici nu vor mai proceda in acest mod! '

'DanaBv'

2020-09-18 10:07:01


'Citesc si ma crucesc. Intai si-ntai ma crucesc de comportamentul invatatoarei. Sigur ca nu e deloc usor, dar modul in care a \"rezolvat\" problema e naucitor. Cum sa-i spui asa ceva unei mame?! Scandalos e putin spus. In al doilea rand, sa ma ierte dl Godina, ma intreb daca mama lui Sebi s-a interesat dinanite de inceperea scolii ce optiuni are pentru educarea lui, pentru ca este evident ca daca dupa o singura zi sunt atatea probleme, Sebi nu se va putea integra intr-un colectiv de prescolari obisnuiti. Era firesc sa fie probleme, copiii cu tulburari de spectru, fie ele si minore, au dificultati la schimbarea de mediu, la adaptarea la colectivitate, la interactionarea cu alti copii. De la bun inceput Sebi nu trebuia pus intr-o asemenea situatie, pentru binele lui, nu al altora. In al treilea rand ma crucesc de comentariile pe care le citesc. Fratilor, chiar asa o lipsa de empatie, mai rar! Ce conteaza al cui nepot sau fiu e Sebi, ce conteaza daca rudele lui sunt bugetari sau muncesc la privati, pana la urma conteaza doar in mica masura ce o sa priceapa madam invatatoare din toate astea. Ce conteaza, fratilor, e Sebi. Un copil de 6 ani care a tras un loz necastigator in viata. Deci, are cineva ceva constructiv de spus in treaba asta? Eu ii propun mamei lui Sebi sa mearga la Facultatea de Psihologie, ei au avut mai multe colaborari cu asociatiile care se ocupa de copiii autisti. Cred ca Asociatia Copiii de Cristal va va putea sfatui in privinta solutiilor pe care le are Sebi. In mod normal ar trebui sa gasiti raspunsuri la Inspectoratul Scolar, la Directia de Asistenta Sociala si la Protectia Copilului, dar nu-mi fac iluzii prea mari de la aceste institutii. Iar aceste demersuri trebuiau facute inainte de inceperea scolii. Ii urez lui Sebi si rudelor lui - nu ma intereseaza cine sunt - numai bine!'

'horatiu'

2020-09-18 09:37:07


'O completare la mesajul postat anterior: Dl. Godină, din pură curiozitate, v-aţi interesat cât a cheltuit doamna învăţătoare din propriul buzunar pentru \"deschiderea anului şcolar\" - materiale didactice, ecusoane, orare, planşe etc. Aţi întrebat-o pe doamna învăţătoare de câte ori a mutat băncile în clasă pentru a asigura distanţa între ele sau câte ore a petrecut în şcoală \"cocoţată\" pe pereţi pentru a fixa planşe, pentru a-şi pregăti singură clasa? Nu v-am auzit să scrieţi ceva în acest sens sau să aveţi o luare de poziţie cu privire la cât de legal este ca un cadru didactic să facă materiale şcolare pe banii săi. Rămâi unde eşti dl. Godină şi încearcă să fi profesionist în meseria pe care ţi-ai ales-o, de altfel o meserie onorabilă. '

'Kemény'

2020-09-18 09:33:08


'Cam mare rautatea. Eu am un nepotel care are in clasa un coleg cu nevoi speciale. Si nu este absolut nici o problema. Nepotul isi vede de invatat iar profesorii il supravegheaza permanent pe acel copil. De fapt aici este marea problema. A profesorilor care nu doresc sa munceasca mai mult pentru a supravegea acesti copii. Ii inteleg si pe profesori care nici nu au un suport ( un profesor secundar) care sa ii ajute. Dar pentru asta trebuiesc multi bani, pe care societatea nu ii face. Si iar ne intoarcem la politicieni, din vina carora tara asta este asa saraca!!!!!'

'horatiu'

2020-09-18 07:39:59


'Dl. Godină, dacă ai fi cadru didactic ai înţelege. Dar în mintea dumitale predomină numai interesul tău făcând abstracţie de interesul clasei. Pune-te în locul acelei doamne învăţătoare şi ceartă-te cu restul părinţilor care de fapt, ei nu vor să accepte în colectivitatea copiilor lor un copil cu nevoi speciale. Aşa că vezi-ţi de poziţia dumitale profesională şi încearcă să te abţi de la comentarii care nu te privesc. S-au terminat de rezolvat toate problemele la locul tău de muncă şi acum ai timp de altele? Şi dacă tot eşti atât de înţelept, sfătuieşte-o pe sora ta să se îndrepte spre o şcoală care să asigure nepotului tău condiţii optime de cooperare cu cadrul didactic. Ori interesează-te cum poţi să o sprijini pe doamna învăţătoare în procesul educaţional al nepotului tău, şcoala nu este o parcare unde îţi laşi copilul dimineaţa şi îl iei la prânz gata educat. Sau pretinzi să fie gata educat de alţii. Willy, de data aceasta ai dreptate în comentariul tău.'

'2 si 3 sferturi'

2020-09-18 06:37:31


'E vorba de familia d-lui cu ochi albastri … Pai daca voi, bugetarii speciali, cei pentru care exista tara asta (ca de cei din privat nu-I pasa romaniei) nu puteti schimba lucrurile, atunci inseamna ca ati distrus-o voi! Voi, bugetarii si specialii, sunteti terminatorii romaniei! 1.5 mil de bugetari + 300.000 de speciali pensionari !!!\n\nDe-asta nu ne pasa de voi, nu ne interesati voi si nici familiile vostre! Pacat ca va promoveaza ziarul!\n'

'Mogos Mioara'

2020-09-18 05:50:21


'Bună ziua! \nÎntr-adevăr este inacceptabil ceea ce s a întâmplat și copii din ziua de azi sunt foarte răutăcioși unul cu altul.Doamna invatatoare din păcate în loc sa l integreze mai rău a făcut,clar trebuie reclamat acest caz.Totodată cred ca dacă există o școală specială pt copii cu autism, poate l ar ajuta mai mult pe nepotul dvs în dezvoltare. Bănuiesc ca i va fi mai greu într o școală unde probabil va fi respins. '

'Hans'

2020-09-18 04:04:16


'Alte subiecte nu sunt în oraș, în județ? Ce-l tot citați pe acest ipochimen?\nCine este el, pe cine reprezintă, ce autoritate morală are???'

'Willy'

2020-09-17 23:59:48


'Asa. Si ce treaba avem noi cu problemele neamului astuia? Sunt atatia oameni necajiti despre care nu scrie nimeni, de ce il scoateti mereu la lumina pe asta? De ce ne infectati vietile? Daca am fi curiosi am intra pe pagina lui de facebook, dar multi nu suntem. '