Dinamo s-a salvat

Autor: George ALDEA

Publicat la 29 mai 2024

Dennis Politic: „Cel mai urât meci din viaţa mea!”

Dinamo Bucureşti va juca şi în sezonul viitor în Superliga de fotbal a României, după ce a remizat în deplasare cu echipa de ligă secundă FK Csikszereda Miercurea Ciuc, 0-0, luni seara, în manşa secundă a barajului pentru menţinere/promovare în primul eşalon.
Dinamo, care a făcut un joc modest în Harghita, se menţine în Superligă graţie victoriei din tur, cu 2-0, prin dubla braşoveanului Dennis Politic (foto jos).
La Miercurea Ciuc, Dinamo a beneficiat şi de faptul că doi jucători ai gazdelor, marocanul Soufiane Jebari şi Szilard Veres, s-au accidentat în prima repriză şi au fost înlocuiţi.
Csikszereda a reuşit să marcheze, în min. 13, prin Jebari, cu o execuţie splendidă de la distanţă, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid la Gabor Makrai.
Dinamo a avut singura sa ocazie din prima repriză prin Domagoje Pavicic (45+1), însă croatul a şutat pe lângă poartă.
Gazdele au ratat o mare ocazie de a intra la pauză în avantaj, Benjamin Babati (45+4) reluând pe lângă poartă.
Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost dominat categoric de echipa antrenată de Robert Ilyes, care a avut cinci ocazii clare de gol: Babati a reluat imprecis din faţa porţii (47), brazilianul Ceara (52) a şutat de la 25 de metri, dar portarul Adnan Golubovic a scos de sub bara transversală, slovacul Peter Gal-Andrezly (57) a şutat în plasa laterală, Golubovic a respins şutul expediat de Attila Csuros (49) de la circa 40 de metri, iar apoi goalkeeper-ul sloven s-a remarcat şi la voleul lui Janos Nagy (59).
Dinamo a reuşit să se apropie periculos doar o dată de poarta lui Szilard Gyenge (73), dar portarul gazdelor a prins şutul lui Hakim Abdallah (73).
„Ne-am atins obiectivul. Cred că asta este cel mai important. Cred că este cel mai urât meci din viaţa mea. M-am apărat 90 de minute, am jucat fundaş stânga. Din punctul meu de vedere, nu trebuia să fim în această situaţie. Am pierdut multe puncte pe final de meci. Nici nu vreau să mă gândesc la sezonul viitor. Mă bucur că am rămas în Liga 1. Nu a fost un meci plăcut, nici pentru noi, nici pentru fani, dar este bine că ne-am atins obiectivul”, a spus Dennis Politic la orangesport.ro.

Robert Ilyes:„Am fost peste ei!”
Antrenorul ciucanilor, fostul jucător al lui FC Braşov, Robert Ilyes, crede că echipa sa a fost net superioară „câinilor” în această seară, iar soarta calificării a fost decisă de fanii dinamovişti, care au creat o atmosferă excepţională pe Arena Naţională şi au împins echipa de la spate. Robert Ilyeş consideră că poate avea rezultate mai bune la Miercurea Ciuc, chiar dacă barajul pentru promovarea în SuperLigă a fost pierdut.
„Din păcate rămânem cu felicitările. Am făcut un meci foarte bun, împotriva unei echipe care este, totuşi, cu un nivel peste noi. Rămân cu amintirea de la meciul de la Bucureşti, unde mai mult de 90% a câştigat publicul. Nu a fost diferenţă mare între valoarea noastră şi a celor de la Dinamo, mai ales în retur. Momentan, atât putem, iar fiecare jucător a dat totul. Trebuie să o luăm de la început la anul. Sincer, nu ştiu ce trebuie făcut în continuare, şi eu îmi doresc mai mult. Clubul este bazat numai pe academie şi are concepţii de joc la care trebuie să mă adaptez. Eu sunt fericit, pot să mă profesez, sunt la început de drum. Sunt fericit că pot să lucrez cu asemenea băieţi. Şi ca ocazii, posesie, tactic, fizic, am fost peste ei. Rezultatul din Bucureşti a decis soarta acestui baraj. Depinde şi dacă rămâne lotul. Când am venit eu, au plecat vreo 10 jucători, a trebuit să reconstruiesc şi a fost mai greu. Îmi doresc mult mai mult, nu vreau să mă opresc aici. Dacă mă ajută şi clubul, chiar putem face lucruri mult mai mari”, a declarat Robert Ilyes după remiza cu Dinamo.

Suporter accidentat
În min. 20, jocul a fost întrerupt câteva zece de secunde deoarece un suporter dinamovist a avut nevoie de intervenţia medicilor, fiind transportat cu ambulanţa la spital.
Dinamo a ocupat locul locul 7 în play-out, iar FK Csikszereda s-a clasat pe locul 6 în play-off-ul ligii secunde, în condiţiile în care Corvinul Hunedoara şi CSC Şelimbăr nu au avut drept de promovare.
Dinamo a jucat baraj pentru Superligă pentru al treilea an la rând (două câştigate la rând), după ce în 2022 a retrogradat, iar în 2023 a promovat.

Foto sus: Facebook / FK Csíkszereda