Din nou înfrângere în faţa maghiarilor de la Miskolci

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 23 februarie 2015

Corona Braşov Wolves - Miskolci Jegesmedvék 3 – 4 (1-1; 1-1; 1-2)

Din nou înfrângere în faţa maghiarilor  de la Miskolci

Al treilea meci al semifinalei Ligii MOL, dintre Corona Braşov Wolves şi Miskolci Jegesmedvék, a atras multă lume în tribune, dornică să asiste la o victorie a „lupilor”, după cele două înfrângeri din Ungaria. Şi după cum a început meciul, se părea că dorinţa publicului se va împlini. Astfel Corona Braşov Wolves a deschis rapid scorul, prin Tivadar Petres (min. 03:18). În continuare, Corona a dominat cu autoritate şi a ratat ocazii imense de a majora scorul. Scăpaţi din această încercare, oaspeţii au egalat norocos pe finalul primei reprize: 1-1 (min. 17:10). Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi tipic, pentru că „lupii” au trecut din nou în avantaj, chiar în minutul 2 (21:01) al părţii secunde, când a marcat Arpad Mihaly. Ca un făcut, când mai erau 47 de secunde până la a doua pauză, oaspeţii au egalat încă o dată (2-2). Repriza a treia a adus neşansa pentru Corona Braşov Wolves, care s-a trezit în dezavantaj (2-3) în min. 47:02. „Lupii” au avut tăria însă să egaleze (3-3), prin spectaculosul gol a lui Csanad Virag (min. 56:01). Când toată lumea se gândea deja la prelungiri, Miskolc a înclinat din nou balanţa scorului în favoarea ei: 3-4 (min. 58:24). În finalul meciului, Patrik Polc a ieşit dintre buturi, dar secundele s-au scurs, fără ca echipa gazdă să mai poată egala. Miskolc conduce cu 3-0 la genera,l iar al patrulea meci se va disputa duminică, de la ora 18:00,  tot pe Patinoarul Olimpic din Braşov.

Vorbe frumoase despre Corona, spuse de antrenorul oasapeţilor
„În primul rând, am tot respectul pentru adversarul nostru pentru felul în care au luptat. Cred că nu este uşor atunci când ai un handicap de două meciuri pierdute în seria semifinalei. În ciuda acestui fapt ei au luptat cât de tare au putut. Ambele echipe au jucat meciuri de calitate, până acum în play-off. Dacă mă întrebaţi pe mine dacă am jucat bine sau nu.... aş spune probabil că nu. În ciuda acestui lucru, noi am jucat cât mai bine cu putinţă, luptând pentru fiecare metru şi fiecare puc. În acest fel, am găsit drumul spre victorie. Cred că în continuare vom fi o echipă greu de învins pentru adversarii noştri şi nu contează când înscriu ei sau ce spune pe tabela de marcaj”,  a spus Majoross Gergely, antrenorul principal al celor de la Miskolci Jegesmedvek.

Mai bine decât meciul doi, dar tot degeaba
„Am intrat pe gheaţă cu o atitudine mai bună decât în meciul 2. Am avut şanse bune şi am marcat devreme, lucru care ajută echipa şi care redă încrederea jucătorilor, mai ales acasă. Miskolc este o echipă calitativă. După ce am marcat noi primul gol al meciului, am avut de asemenea, doua superiorităţi numerice însă nu am avut şansa să înscriem. Atunci când ei au fost superioritate, au marcat. Trebuie să jucăm un pic mai mult simplu. Miskolc a jucat bine şi cu atitudine astfel marcându-i pe principalii noştri realizatori, cum ar fi Saluga, Mihaly, Molnar sau Virag. În general, trebuie să învăţăm din fiecare meci, şi chiar dacă scorul general este 3-0 în favoarea lor, nu vrem să renunţăm fără luptă, am ajuns până aici şi vrem să mergem mai departe. Mâine avem un alt meci şi o vom lua de la capăt”, a spus la rândul său, Jerry Andersson, antrenorul Coronei.