FOTBAL – LIGA 2

Din nou fără punct acasă

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 20 aprilie 2022

FC Braşov – Unirea Dej 0-2. Călin Moldovan: „Suntem blestemați pe propria arenă”

Chiar dacă a reușit un meci destul de bun, FC Brașov a pierdut din nou pe teren propriu, 0-2 (0-0) cu Unirea Dej, în etapa a patra din playout. După o sumedenie de ratări ale braşovenilor, pe final oaspeţii au marcat de două ori.

Partida a început cu două ocazii bune ale braşovenilor, în minutul 12 Răzvan Iorga a şutat superb de la 20 de metri în vinclul din stânga al porţii, însă portarul Răilean s-a întins şi a respins în corner. În minutul 20 Vlad Mihalcea a şutat din 10 – 12 metri puţin peste poartă după o pasă perfectă a lui Angelov. Astfel, la pauză s-a intrat cu scorul de 0-0.

A doua parte a jocului a început din nou cu FC Braşov „la timonă”, şi cu ocazii mari ratate. În minutul 58 Angelov a scăpat spre poartă însă portarul „a cules” mingea de la piciorele lui. În minutul 65 Tesija a şutat de la marginea careului mare, însă un fundaş a advers deviat mingea care s-a dus puţin pe lângă poartă. Cea ma mare ocazie a fost ratată de Alexandru Negrean, fotbalistul braşovean a tras puţin pe lângă poartă după ce a fost servit excelent la colţul lung de Daniel Dumbravă.

În minutul 82 Unirea Dej a reuşit să deschidă scorul prin Ionuţ Frăsineanu care a şutat la colţul lung din interiorul careului. În minutul 87 s-a făcut 0-2, Mircea Manole a şutat în vinclu de la marginea careului.

„Suntem blestemați pe propria arenă. Este clar că nu reușim să rupem șirul înfrângerilor de acasă. Astăzi, o înfrângere total nemeritată. Venită pe nedrept, după un joc bun al echipei. Un joc în care am avut consistență, în care adversarul nu a ajuns timp de 82 de minute în careul nostru. Am avut ocazii bune de a marca, am dominat din toate punctele de vedere, dar atunci când iei gol în minutul 82 la o fază la care adversarul își dă cu stângul în dreptul și iese pasă de gol, e clar că vorbim despre mult ghinion. Eu îmi felicit jucătorii pentru efort, au vrut, s-au implicat, au făcut risipă mare de efort, au respectat ceea ce am discutat, dar o înfrângere rămâne tot înfrângere. Dar în viață trebuie să ai și șansă, iar la noi deocamdată lipsește acest mic amănunt”, a declarat la finalul meciului Călin Moldovan, antrenorul braşovenilor.

În etapa cu numărul cinci, FC Brașov va juca în deplasare la Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Playoff
Petrolul Ploieşti – Unirea Slobozia 3-1, CSA Steaua – FC Hermannstadt 1-4, Universitatea Cluj – Concordia Chianja 3-1. Petrolul 57, Hermannstadt 52, U Cluj 51, CSA Steaua 42, Concordia 40, Slobozia 35.

Playout – Grupa A
Csikszereda Miercurea Ciuc – Dacia Unirea Brăila 5-0, Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti 0-3, Politehnica Timişoara – CSC 1599 Şelimbăr 1-2. Csikszereda 39, Metaloglobus 35, Şelimbăr 33, Poli Iaşi 30, Poli Timişoara 24, Călăraşi 7, Brăila 5.

Playout – Grupa B
Ripensia Timişoara – FC Buzău 0-1, Astra Giurgiu  - Unirea Constanţa 1-2, FC Braşov – Unirea Dej 0-2. Buzău 41, Dej 34, Viitorul Pandurii Târgu Jiu 31, Ripensia 28, FC Braşov 20, Unirea Cta. 15, Astra -1.