Din nou Corona a fost „vie” o singură repriză, cea secundă când s-a şi desprins

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 26 ianuarie 2015

Corona Braşov - U Neptun Constanţa 33-25 (14-15)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori: 1000.
Corona: Ana Maria Mârcă (Denisa Dedu) - Cristina Zamfir 8 goluri, Camelia Hotea 7, Andreea Pricopi 4, Marinela Burghel-Neagu 4, Aurelia Brădeanu 4, Nicoleta Dincă 2, Oana Bondar 2, Laura Chiper 1, Nicoleta Tudor 1, Mihaela Briscan, Oana Pop-Apetrei, Daniela Raţiu. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Neptun: Paula Vişan - Andreea Enescu 7, Larisa Tamaş 7, Andreea Ivan 4, Alexandra Iovănescu 2, Cristina Strahan 1, Mădălina Toma 1, Andreea Barbos 1, Andreea Mărginean 1, Alexandra Oşivschi. Antrenor: Ion Crăciun.
Arbitri: Cristian Baban - Ionuţ Marta (Baia Mare).

A devenit o obişnuinţă ca vicecampioana Corona să se joace o primă repriză cu inima suporterilor. La finalul primelor 30 de minute, în ultimul timp ba e condusă, ba se chinuie cu adversarul pentru ca să urmeze o a doua parte în care parcă joacă alte fete, nu aceleaşi.
Aşa s-a întâmplat şi în meciul cu foarte modesta formaţie de pe litoral, care a venit sub Tâmpa cu numai 11 jucătoare, mai mult pentru a puncta încă o dispută pe prima scenă. Dar echipa pregătită de Ion Crăciun şi-a vândut scump pielea, speculând fiecare greşeală a gazdelor, formaţie cu 7 componente în prima echipă reprezentativă a ţării. În timp ce oaspetele luptau cu sufletul, cu dăruire totală gazdele evoluau la trecerea timpului. Meciul a început de la 0-2 apoi s-a făcut imediat 1-3 (3.) Ca nişte începătoare, gazdele alergau de fiecare dată după egalare, pe care nu au reuşit-o decât destul de târziu, pentru că şuturile telefonate la poartă erau anihilate de Paula Vişan, apărarea era penetrabilă, în min. 18, de exemplu, scorul devenise 7-10. Diferenţa în favoarea oaspetelor s-a menţinut până în min. 23,  când după intrarea în poartă Denisei Dedu, scorul a devenit pentru prima dată egal 11-11. Pe final de primă repriză, în ultima secundă constănţencele înscriu prin Enescu golul de 14-15.
Statistica primei reprize indică nereuşitele braşovencelor: 61-73% reuşite, 11-9 greşeli tehnice.

Revenire spectaculoasă, în partea secundă
Ca şi în meciurile începutului de sezon se aştepta o revenire a braşovencelor, lucru care s-a şi produs când elevele lui Bogdan Burcea au evoluat la parametrii care le-au adus în top. După ce Hotea egalează la 15-15, tot extrema gazdelor duce echipa în avantal, 16-15, iar căpitanul Brădeanu şi Zamfir urcă scorul la trei goluri diferenţă, 18-15 (37). Oaspetele, timp de 11 minute, nu reuşesc să mai înscrie vreun gol. De victoria rulmentistelor nimeni nu se îndoia, dar ca şi în meciul de Cupă, cu Baia Mare, ele au renăscut arătând frumuseţea handbalului şi câştigând net cu 33-25. Se pune întrebarea retorică, oare nu se putea ca bine încălzite rulmentistele să evolueze din start în aceleaşi coordonate? Cu siguranţă conducerea tehnică a echipei va analiza din nou cum s-a evoluat pentru că urmează o perioadă deosebit de grea, după meciul relativ uşor cu mureşencele, apar rusoaicele în Cupa EHF şi între cele două meciuri cu acestea, returul de la Baia Mare.

„Trebuie să avem constanţă”
La final, antrenorul Bogdan Burcea era nemulţumit de faptul că în acest sezon meciurile în care elevele sale evoluează, joacă mai mult în repriza secundă: „Se pare că a devenit o regulă să începem mai prost şi să ne revenim pe parcurs. Nu este normal şi sper să eliminăm acest lucru pentru că eu vreau ca echipa să joace constant. Din fericire, am avut astăzi în faţă un adversar în compania căruia îţi ajunge o singură repriză ca să câştigi, dar nu va fi mereu aşa, astfel că va trebui să ne revenim şi să devenim ce am fost în turul campionatului. Au fost multe greşeli nepermise în apărare şi am dat ocazie echipei din Constanţa să obţină tot ce se putea obţine. Partea bună a fost faptul că în repriza secundă am anihilat jocul lor şi am reuşit să ne desprindem. Este o victorie meritată dar va trebui ca în timpul cel mai scurt să reuşim să avem acea constanţă în joc pe care ne-o dorim pentru a face performanţă.”