Editia 8171 - 26 apr 03:46

Dezastru pentru Dinamo. Va juca în play-out

Autor:

Publicat la 26 februarie 2018

Dezastru pentru Dinamo! Alb-roşiii au fost învinşi de Astra şi au ratat calificarea în play-off-ul Ligii 1. Jucătorii lui Vasile Miriuţă aveau nevoie de un rezultat pozitiv la Giurgiu, dar gazdele au reusit un start în forţă. Florentin Matei l-a pus la încercare pe Penedo, însă portarul de 36 de ani a respins în corner. Panamezul nu a mai avut ce face în minutul 25, atunci când Florentin Matei a înscris din pasa lui Mrzljak. Dinamo a avut prima şansă importantă de a marca abia în startul reprizei secunde, dar Palic, absolut incredibil, a trimis peste poartă, din poziţie ideală. Calificată deja în play-off, Astra nu s-a jucat cu ocaziile. Silviu Balaure a beneficiat de o eroare a fundaşilor adverşi şi a redus la tăcere fanii veniţi din capitală. S-a terminat 2 -0 şi Dinamo traversează unul dintre cele mai dificile momente din istorie. Astra a mai ratat şi alte ocazii bune de gol, prin Urko Vera (20), Seto (29), în timp ce oaspeţii au avut oportunităţi de gol prin Nistor (40), Palic (50) şi Daniel Popa (68).