Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 17 august 2021

FC Brașov a fost învinsă la scor de Unirea Slobozia

Dezastru

Înfrângere ursturătoare pentru FC Braşov, sâmbătă, în etapa a treia din Liga a 2-a. Elevii lui Ilie Stan au pierdut, chiar pe Stadionul Tineretului, cu 6-0 (1-0), în faţa Unirii Slobozia.
Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru trupa braşoveană, experimentatul Burlacu făcând un fault în poziţie de ultim apărător şi primind cartonaşul roşu după doar două minute de joc. Din lovitura liberă respectivă, ialomiţenii au deschis scorul printr-o execuţie superbă a lui Perju.
Dacă până la pauză, în ciuda faptului că nu au pus în pericol poarta oaspeţilor, „galben-negrii” au reuşit să rămână la doar un gol handicap, după pauză au picat total. Mai întâi, Ibrian a făcut 2-0 (55), Ilie Stan a încercat apoi să mizeze mai mult pe atac, introducându-i pe Horia Popa, Boţia şi Iurcu (60), însă cei care au mai marcat au fost tot băieţii lui Adrian Mihalcea. Chiar de patru ori: Stoica (64), Ivan (69), Dinu (89) şi Matei (93).
Nu caut scuze, dar atunci când o echipă nou formată, cum suntem noi, începe de la 0-1 din minutul 2 şi rămânem şi în zece jucători, e greu. Am întâlnit o echipă omogenă, cu jucători care joacă de trei ani împreună, dar îmi pare rău că am pierdut un joc pe care eu spun că nu-l pierdem niciodată dacă jucam 11 contra 11. Avem jucători cu calitate, dar trebuie să le dăm încredere. Altfel aduceam şi noi jucători de 4 sau 5.000 de euro şi făceam şi noi ca Sibiul sau Iaşul. Eu cer răbdare, cer susţinere şi să terminăm cu toate aceste adversităţi din oraş. La final le-am spus băieţilor capul sus. E normal ca moralul lor să fie afectat, dacă nu înseamnă că nu au personalitate şi nu putem să facem performanţă. Eu vreau să joc, nu să stau cu fundul în poartă”, a spus la final antrenorul Ilie Stan.

Adrian Mihalcea: „Era bine şi 1-0!”
Bucuros pentru victoria surprizătoare, care i-a şi dus echipa în fotoliul de lider, tehnicianul Unirii, Adrian Mihalcea, spune că nu se poate gândi la promovare. „Nu mă aşteptam să câştigăm cu 6-0, dar trebuie să fiu realist şi să recunosc că superioritatea numerică din startul meciului ne-a facilitat succesul. La pauză era 1-0 şi nu jucasem extraordinar de bine. Îmi va fi foarte greu după acest scor să-i mobilizez pe jucători pentru meciul cu Steaua. Îmbucurător pentru mine este că nu luam goluri. Şi astăzi, dacă făceam 0-0 eram la fel de mulţumit. Braşovul are nevoie de timp, dar eu spun că multe echipe vor suferi aici”, a precizat Mihalcea.