HANDBAL FEMININ - C.M. SERBIA

Dezamăgire cruntă, eliminate de nişte jucătoare sub valoarea „tricolorelor”

Publicat la 17 decembrie 2013

România - Polonia  29-31 (17-13)
Româna: Paula Ungureanu (Talida Tolnai )- Cristina Neagu 10 goluri, Aurelia Brădeanu 6, Valentina Ardean-Elisei4, Oana Manea 4, Adriana Nechita 3, Luciana Marin 1, Eliza Buceschi 1, Crina Pintea, Nicoleta Dincă, Aneta Pârvuţ, Adriana Ţăcălie, Gabriela Perianu, Georgiana Ciuciulete, Laura Chiper. Antrenor, Gheorghe Tadici.
După victoriile în faţa Ungariei şi Cehiei din grupele preliminare, „tricolorele” porneau favorite  certe în disputa cu reprezentativa Poloniei, revenită în elită după o mai lungă absenţă, o echipă care nu a fost niciodată o forţă în handbalul feminin internaţional. Ca şi în partidele anterioare, româncele au început după ce adversarele au trecut deja la condiucere şi astfel de la 1-3 (4) , tricolorele au revenit, au preluat conducerea şi au dominat o primă repriză pe care au încheiat-o în avantaj de patru goluri (17-13). La reluare, după cinci minute avantajul a crescut la 20-15, iar apoi devenise 26-22 (47). Din acel moment, timp de 11 minute tricolorele nu au mai reuşit să înscrie primind în schimb 7 goluri care au înclinat balanţa în favoarea polonezelor. A fost 29-26 (58) şi atunci când nimic nu mai era de făcut, româncele, deşi au mai înscris prin Neagu, care a fost din nu cea mai bună din echipa noastră, Brădeanu şi Manea stabilind scorul final, favorabil polonezelor, 29-31. Pe finalul meciului ne-am amintit de un interviu pe care marea noastră fostă jucătoare şi actuală antrenoare, Mariana Târcă, l-a acordat unui cotidian central afirmând că „din păcate avem o echipă labilă psihic! Asta este meteahna noastră a românilor”. Cum se poate explica altfel această inexplicabilă cădere de 11 minute care au fost decisive, scoţîndu-ne din cursa pentru un loc superior în erarhia mondială.

Rezultatele înregistrate în optimile de finală
Germania  - Angola  29-21 (13-10), Franţa - Japonia 27-19 (12-9), Danemarca - Muntenegru 22-21 (11-12).
S-au consumat şi meciurile din ”Cupa Preşedintelui”, pentru locurile 16-24: Rep. Dominicană - Algeria 24-29 (9-12), Paraguay - Australia 23-21 (12-10), Congo - China 22-23 (8-11), Argentina - Tunisia 21-27 (12-14).