REACŢII

Derbyul de sub Tâmpa tranşat de stegari, care speră să „evadeze” din zona inferioară

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 13 noiembrie 2013

Ilie Stan a debutat cu o victorie pe banca tehnică a celor de la FC Braşov.  Succesul „stegarilor“ a fost însă unul obţinut cu mari emoţii, deşi în prima repriză Buga şi ai lui au ratat cât pentru trei partide. Tehnicianul a trăit confortabil pauza meciului, dar a fost la un pas să facă o criză de nervi pe final. „Când ai 2-0 la pauză, plus alte trei-patru ocazii este bine. Dar, la pauză, le-am spus elevilor mei că 2-0 este cel mai periculos scor. Au intrat relaxaţi pe teren în a doua repriză şi asta s-a văzut. Trebuie să lucrăm mai mult la psihic. Sunt probleme financiare la echipă, dar sper ca prin jocul nostru să aducem şi puncte şi bani. Cât despre viitorul meu sub Tâmpa,i-am spus domnului Zotta că sper să fiu ultimul antrenor din acest sezon la Braşov“, a conchis Ilie Stan.
De partea cealaltă, Ionel „Jerry“ Gane, antrenorul Coronei Braşov, era foarte supărat pe jucătorii săi, la finalul partidei-derby pe care nou-promovata a întâlnit-o luni seară. A fost 2-1 pentru FC Braşov, iar Gane a analizat înfrângerea: „A trebuit să primim două goluri ca să ne trezim. Am făcut multe erori, mai ales pe partea defensivă. Am pierdut mingea foarte uşor, sunt foarte supărat pe fundaşi. Am avut noroc cu Dănălache, care a scos multe mingi. Aproape că nu ne-am creat nicio ocazie în prima repriză. Ne-am organizat mai bine, a trebuit să punem unele lucruri la punct, pentru că nu mi-a plăcut absolut deloc ceea ce am văzut în primele 25 de minute. Am controlat mai mult şi am echilibrat jocul în repriza a doua, dar n-am mai avut forţa necesară să egalăm. Nu am avut implicarea pe care am avut-o la meciurile anterioare şi asta ne-a costat. Poate că mulţi dintre jucătorii noştri nu vor mai evolua în Liga 1, ei nu înţeleg că dau cu piciorul la o mare şansă cu fiecare meci pierdut. Este foarte greu să faci reconstrucţie în mijlocul campionatului, dar se vede că unii jucători nu suportă presiunea“, a declarat la final Gane.
În urma acestui rezultat, Corona Braşov rămâne ultima în clasament, cu 6 puncte, acumulate după o victorie şi trei remize. FC Braşov este tot în zona retrogradării, dar are 13 puncte.