„Derby” câştigat în prelungiri

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 14 februarie 2020

... plus victorie clară cu DEAC

Miercuri seară a avut loc un nou episod din „derby-ul” hocheiului românesc, CSM Corona Braşov - SC Miercurea Ciuc, meci care a contat atât pentru „Master Roundul”  Ligii Erste cât şi pentru Campionatul Naţional al României.
Dacă după două reprize oaspeţii marcaseră două goluri, „lupii” au renăscut în repriza a treia.
În minutul 40’58” al meciului,  Daniel Trancă a reuşit o execuţie tehnică de excepţie şi a redus scorul la 1-2 (asistat de către fraţii Zsombor şi Zoltan Molnar).
După un „forcing” susţinut al echipei antrenate de Julius Penzes, în minutul 54’35” al meciului, americanul Jared Brown a prins un şut excepţional şi a egalat la 2-2 (fiind asistat de către Pavlo Borysenko).
S-a trecut la repriza suplimentară de 5 minute (jucându-se 3 vs. 3) şi în vacarmul creat de suporterii braşoveni, după 3’19” din repriza suplimentară, Zsombor Molnar (după o pasă primită de la Zach Franko) înscrie un gol „de poveste” şi aduce două puncte pentru CSM Corona.
Joi, Corona a învins formaţia maghiară DEAC, scor 4-1 (0-1, 3-0, 1-0), cu goluri semnate de Gliga (28, 39), Molnar Z. (36) şi Arnstrong (60).
Următorul meci al „lupilor” din Erste Liga va fi luni, în compania echipei Dunaujvaros Acelbikak, de la ora 18.30. Până atunci, echipa Braşovului va reveni pe gheaţa proprie, sâmbătă, 15 februarie, de la ora 18.30, în compania echipei Sapientia, în Campionatul Naţional al României.

Au celebrat 40 de ani de la locul 7 obţinut la Lake Placid
În debutul meciului cu Ciucul a avut loc un eveniment special, au fost sărbătoriţi 40 de ani de la marea performanţă a hocheiului românesc: locul 7 la Jocurile Olimpice de la Lake Placid din 1980.
Astfel, mare parte dintre componenţii echipei naţionale de atunci au fost premiaţi de Emilian Cernica, vicepreşedinte FRHG şi Mihai Covaliu, preşedinte COSR. De asemenea, marii jucători români au fost felicitaţi şi de către primarul municipiului Braşov, George Scripcaru.
Jucătorii premiaţi la Braşov au fost: Valerian Netedu, George Justinian, Sandor Gall, Elod Antal, Doru Moroşan, Ion Berdilă,  Marian Costea, Dumitru Axente, Alexandru Hălăucă, Traian Cazacu, Constantin Nistor, Adrian Olenici, Bela Nagy, Zoltan Nagy, Marian Pisaru şi antrenorul Ştefan Ionescu.
S-a ţinut un moment de reculegere pentru cei care au contribuit la această performanţă şi din păcate nu mai sunt printre noi: antrenorul Ioan Tiron şi jucătorii Istvan Antal, Doru Tureanu şi Gheorghe Huţan.
Nu în ultimul rând, jucătorii Mihail Popescu şi Laszlo Solyom nu au putut ajunge la Braşov pentru această premiere însă au fost menţionaţi pe parcursul festivităţii.