HANDBAL FEMININ

Deni-show

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 06 februarie 2017

Corona a învins pe HCM Râmnicu Vâlcea, diferenţa făcându-se în prima repriză, când portarul Dedu a avut o prestaţie excelentă

Deni-show

Corona Braşov a învins aseară pe HCM Râmnicu Vâlcea, scor 25-21 (13-7). Deşi au avut şi greșeli pe faza ofensivă, începutul a fost al fetelor lui Dumitru Berbece, cu Denisa Dedu din nou în mare formă în poartă, astfel că după 10 minute tabela indica 6-2. Pe lângă numeroasele mingi parate, portarul Coronei a mai făcut şi show reuşind să marcheze din poartă în poartă în minutul 15. Cu două lovituri de la 7 metri apărate ale Denisei şi cu ceva mai multă exactitate la finalizare, „galben-albastrele” au reuşit să intre la cabine cu un avantaj de 6 goluri, 13-7. Deşi au tremurat în partea secundă, vâlcencele reuşind la un moment dat să reducă diferenţa la două goluri, handbalistele Braşovului au gestionat bine finalul de joc, impunându-se cu 25-21. „Toată echipa a câştigat, nu e doar meritul meu. Trebuie luat fiecare meci în parte pentru a reveni pe un loc pe care îl merităm”,a spus la final Denisa Dedu. Pentru Corona au marcat Ţăcălie (4), Neagu (3), Dincă (3), Chiper (7), Bondar (1), Pricopi (5), Ciuciulete (1), Dedu (1). În urma acestui joc, Corona Braşov mai urcă un loc în clasament, ocupând momentan poziţia a 6-a, cu 19 puncte.