Editia 8166 - 19 apr 09:15

Delecour s-a impus în Raliul Brașovului Tess Rally Dunlop

Autor: Bunã Ziua Braºov

Publicat la 25 martie 2013

Francezul Francois Delecour a câștigat Raliul Brașovului Tess Rally Dunlop, care, cu siguranță, va rămâne în memoria celor implicați ca fiind unul dintre cele mai dramatice din ultimii ani

Delecour s-a impus în Raliul Brașovului Tess Rally Dunlop Francezul Francois Delecour a câștigat Raliul Brașovului Tess Rally Dunlop, care, cu siguranță, va rămâne în memoria celor implicați ca fiind unul dintre cele mai dramatice din ultimii ani. Pilotul francez a câștigat întrecerea în ultima probă în care Vali Porcișteanu, cel care se lupta pentru victorie și care deținea un avans de patru secunde la start, a ieșit în decor. Piloții unguri David Botka și Gergo Szabo au completat podiumul clasamentului general într-o cursă în care au fost 18 abandonuri. Cea de-a 42-a ediție a Raliului Brașovului s-a desfășurat în zilele de 22 și 23 martie, pe o vreme rece total nefavorabilă, cu ploaie și ninsoare. La start s-au înscris 53 de echipaje, lungimea traseului probelor speciale a fost de 142 de kilometri, iar lungimea totală de 442 de kilometri. La ediția din acest an, pentru prima dată după 2004 la Raliul Brașovului a fost introdusă superspeciala Poiana de noapte.