HANDBAL FEMININ

Decizie scandaloasă luată de arbitri în Sala Polivalentă

Autor:

Publicat la 08 mai 2023

CSM Bucureşti a pierdut şi meciul retur din sfertul de finală cu Esbjerg, scor 31-33, şi a ratat calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor. Învinsă în partida tur, în Danemarca, la o difrenţă de patru goluri, CSM Bucureşti a sperat că poate obţine calificarea în Final Four, intrând în avantaj la cabine în partida retur de la Bucureşti.
Deşi a avut două goluri în plus în pauza meciului, CSM Bucureşti a făcut o repriză secundă dezastruoasă şi a ratat calificarea. Însă un moment decisiv pentru soarta partidei retur a avut loc în minutul 37, când echipa lui Adi Vasile conducea cu un singur gol. Norvegianca Arntzen a primit foarte uşor cartonaşul roşu din partea arbitrilor spanioli, iar CSM Bucureşti a rămas fără o jucătoare esenţială pentru faza defensivă. Decizia luată de brigada de arbitri i-a scos din minţi şi pe fanii prezenţi în Sala Polivalentă, iar aceştia au început să huiduie decizia ibericilor.
Principalele marcatoare ale partidei, care s-a jucat cu Sala Polivalentă plină, au fost Omoregie 8 goluri, Neagu 6, Dembele 6, pentru CSM, respectiv Breistol 7, pentru Team Esbjerg.
Pentru CSM Bucureşti a fost prima înfrângere a sezonului pe teren propriu în Liga Campionilor.

Cristina Neagu, revoltată
Cristina Neagu a condamnat atât eliminarea lui Arntzen, cât şi cartonaşul roşu primit de Crina Pintea: „Nu vorbesc doar despre faza aia (n.r. - cartonaşul roşu la Arntzen). Sigur, a fost primul cartonaş roşu, apoi Crina Pintea primeşte şi ea eliminare, al doilea roşu. De la începutul meciului au arbitrat într-o singură direcţie şi în mod special în repriza a doua. Am demonstrat că am jucat bine, mai ales în repriza a doua, când ne-am desprins şi efectiv au închis meciul în repriza a doua cu tot felul de decizii ciudate. În atacul nostru nu s-a dat nicio eliminare, rar s-au dat, n-am primit faulturi. În partea cealaltă fiecare minge s-a întors la Esbjerg şi totul s-a încunuat cu cele două cartonaşe roşii.  Cred eu că cel puţin la Arntzen... Să stai cu braţele sus şi să-i oferi jucătoarei şansa să arunce şi să primeşti cartonaş roşu pentru asemenea fază, unei jucătoare foarte importante pentru noi... E clar, s-a arbitrat într-o singură direcţie... Nu mă interesează. Asta s-a simţit, asta s-a văzut. Vreau să le mulţumesc celor 5.000 de oameni, au făcut o atmosferă senzaţională, datorită lor am putut întoarce, pentru că i-am simţit, dar cu sistemul nu poţi să te lupţi...”.