FOTBAL – LIGA 2

Debut excelent de playout, Ripensia – FC Braşov 2-3

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 21 martie 2022

Elevii lui Călin Moldovan s-au apropiat la şapte puncte de locul care îi „scoate” peste linia barajului

FC Braşov a reuşit prima victorie de la reluarea campionatului, 3-2 (2-1), în prma etapă din playout-ul ligii secunde (Grupa B), în deplasare cu Ripensia Timişoara.
Eduard Lambrinoc a înscris, în minutul 10, al doilea său gol în tricoul „galben-negru”, după cel din ultima rundă a sezonului regular, de la Miercurea Ciuc. Misiunea băieţilor lui Călin Moldovan a devenit mai uşoară în minutul 28, când timişoreanul Ţieranu a fost eliminat. Angelov a făcut 2-0 (39), dar Ripensia a redus din diferenţă, până la pauză, prin Golda (44).
La patru minute de la reluare, Vidrăsan a egalat, însă Iorga a readus Braşovul în avantaj (69), 3-2, scor care avea să rămână până la finalul partidei.
„O victorie foarte importantă pentru noi, aveam nevoie de această victorie, mai ales în primul meci din playout. Vreau să îmi felicit jucătorii pentru tot ce au făcut astăzi pe teren. Chiar dacă am început foarte bine jocul, am condus 2-0, am avut ocazii mari chiar de 4-0, după care din aproape nimic s-a făcut 2-2, mă bucur că băieţii au avut puterea să revină şi am reuşit să marcăm golul victoriei. Noi sperăm până la capăt, atâta timp cât sunt şanse matematice să scăpăm de retrogradarea directă, iar echipa va lupta până la ultimul centimetru de teren să ne salvăm de la retrogradarea directă”, a declarat antrenorul principal al braşovenilor, Călin Moldovan.
În a doua etapă din playoutul eşalonului secund, FC Braşov va primi vizita lui FC Buzău, sâmbătă, 2 aprilie.

Playoff
* Petrolul Ploieşti – Universitatea Cluj 0-0, FC Hermannstadt – Unirea Slobozia 2-0, Concordia Chiajna – CSA Steaua Bucureşti (luni, ora 18.00)
* Petrolul 50, Hermannstadt 44, U Cluj 43, CSA Steaua 37, Concordia 36, Slobozia 33.