Editia 8171 - 26 apr 09:20

Debut cu dreptul în returul campionatului

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 22 februarie 2010

FC Brașov - Unirea Alba Iulia 2-1 (1-1) Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Teren: foarte bun. Timp: călduros. Spectatori: 3.000 Au înscris: Zaharia (min

FC Brașov - Unirea Alba Iulia 2-1 (1-1) Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Teren: foarte bun. Timp: călduros. Spectatori: 3.000 Au înscris: Zaharia (min.28), Sburlea (min.85) / C. Cristea (min.26). FC Brașov: Mincă – St. Stancu, Abrudan, N. Diogo, Ezequias – M. Roman (77 Cristescu), Ilyeș (71 Landauri), N. Grigore, C. Munteanu - Zaharia, Hadnagy (58 Sburlea). Antrenor: Viorel Moldovan. Unirea: Cernea – S. Rădoi, Vujadinovic (46 Poverlovici), Andre De Sousa, Bucurică - Olah, Fl. Dan (71 Bruno), Dâlbea, C. Cristea - Veljovic (82 I. Bălan), Jovanovic. Antrenor: Adrian Falub. Arbitru: Georgian Ionescu (Buzău). Asistenți: Dorin Mudura, Radu Dimar Cartonaș galben: -/ Dâlbea (38). Uniriștii s-au prezentat sub Tâmpa cu dorința fermă de a obține cel puțin un punct. Noile achiziții ale celor de la Alba Iulia, jucători de valoare, le dădeau speranțe pentru realizarea obiectivului la acest meci. Nu a fost așa pentru că elevii lui Viorel Moldovan au știut să forțeze atunci când a trebuit ca să cucerească cele trei puncte puse în joc. Coach-ul de sun Tâmpa a început partida cu Stelian Stancu pe postul lui Rui Duarte, care a dat bir cu fugiții, în rest, oarecum, echipa standard a brașovenilor. După pauză l-a introdus în teren, la debutul acestuia, pe Landauri. Meciul începe cu dominarea gazdelor. În chiar minutul 6 Ezequias, de pe stânga, are un șut-centrare și balonul trece de puțin pe lângă vinclu. „Stegarii” au prima mare ocazie în min. 18. Ezequias centrează de pe stânga și Abrudan, aflat în fața porții, ratează de puțin intervenția pentru a des-chide scorul. Tot fundașul Ezequias este cel care încearcă poarta de la 35 metri, când șutează un balon respins de defensiva oaspeților. Era minutul 24. Peste alte două minute, atunci când nu se anunța nimic deosebit, Rădoi centrează de pe flancul drept spre Cristea, care nemarcat nu face altceva decât să pună latul și să înscrie. Rumoare în tribune dar peste numai două minute, Roman centrează și Dorel Zaharia, în zi fastă, șutează fără preluare și egalează: 1-1. În ultimul minut al reprizei Zaharia scapă singur spre poarta celor din Alba și șutează din 8 metri, dar Cernea scoate în corner. La reluare, după 7 minute, Roman lobează din 10 metri și balonul trece de puțin pe lângă vinclu. În continuare oaspeții au un control al balonului, dar numai apa-rent pentru că sunt inofensivi, fără efect pe tabelă. În minutul 65 Roman execută un corner și din 6 metri Dorel trimite pe lângă poartă. Abrudan dă emoții suporterilor când trimite balonul de puțin pe lângă propria poartă. Când meciul se îndrepta spre un neferi-cit egal, la o cursă pe flancul drept, Dorel Zaharia centrează perfect și din 6 metri, Sabrin Sburlea înscrie golul victorios care aduce trei puncte gazdelor. S-a spus că Unirea ar fi meritat un rezultat de egalitate, dar cum în afara de situația golului, oaspeții nu au mai avut nici o ocazie clară de a marca, aceștia nu pot să susțină o asemenea afirmație. Faptul că „stegarii” au avut superioritate clară este elocvent și din raportul cornerelor, 10-3. Moldovan, mulțumit de cele trei puncte La conferința de presă, Viorel Moldovan s-a arătat mulțumit numai de cele trei puncte câștigate: „Nu am făcut un meci strălucit. Un meci cu foarte puține ocazii pe poartă. Zaharia a fost omul meciului prin golul înscris și pasa de gol pentru victoria echipei. Unirea a deschis scorul prin Cristea care s-a trezit singur în careu. Contează că cele trei puncte au rămas la noi, dar așa cum am anticipat, fiind început de retur, nu am avut un ritm susținut. A fost o victorie meritată, muncită până la urmă”. La rândul său, antrenorul Adrian Falub a considerat că ar fi meritat un rezultat de egalitate: „Puteam pleca cu un punct de aici după jocul pe care l-am făcut, după organizarea pe care am avut-o, după acțiunile avute. Am primit două goluri copilărești, un gol din aut și unul dintr-o greșeală de marcaj. Una peste alta a fost un început de campionat satisfăcător pentru noi. Principalul nostru obiectiv este meciul de vineri cu Gloria Bistrița pe care sperăm să-l câștigăm”. La mulți ani pentru Dorel Zaharia! Dorel Zaharia a împlinit ieri 32 de ani și și-a făcut singur un cadou splendid prin golul înscris și pasa de gol pentru victoria stegarilor. Mai mult, golul marcat lui Cernea este cel de-al 100-lea înscris în primul eșa-lon al fotbalului românesc. Pe această cale îi transmitem un călduros La mulți ani și îi dorim cât mai multe reușite în campionat. Rezultatele etapei a 18-a Vineri: Oțelul Galați - Internațional Curtea de Argeș 1-0 A marcat: Ochiroșii ‘86 Sâmbătă: FC Brașov - Unirea Alba Iulia 2-1 Au marcat: Zaharia ‘29, Sburlea ‘85 / Cristea ‘26 Gloria Bistrița - FC Timișoara 0-0 Politehnica Iași - Rapid 2-1 Au marcat: Vali Negru ‘53, Păun ‘58 / Răduță ‘79 Steaua București - Ceahlăul Piatra Neamț 1-3 Au marcat: Kapetanos ‘14 / Onciu ‘44, Vasilache ‘76, Bădescu ‘85 Duminică: Gaz Metan Mediaș - FC Vaslui 0-0 Pandurii - Astra Ploiești s-a disputat după închiderea ediției Dinamo - Universitatea Craiova s-a disputat după închiderea ediției Astăzi: Unirea Urziceni - CFR Cluj, ora 17.30 Digisport.