FC BRAŞOV - ASTRA GIURGIU 3-4 (0-3, 3-3)

De la agonie la extaz şi retur

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 28 octombrie 2015

„Stegarii” au reuşit aseară o revenire de senzaţie în optimile Cupei, însă au pierdut calificarea în ultimele clipe ale prelungirilor

Fără a avea ceva de pierdut, FC Braşov a început curajos meciul din optimile Cupei României, împotriva liderului Ligii I, Astra Giurgiu, căpitanul Poverlovici îndemnându-şi colegii să atace curajos poarta adversă, dintr-o poziţie inedită pentur el, cea de mijlocaş. Chiar în primul minut, Ene l-a pus la încercare pe Gavrilaş cu un şut de la marginea careului, pentru ca apoi celălalt vârf, Matei, să obţină o lovitură liberă pe care Avram a trimis-o peste poartă (11). Budescu, probabil cel mai valoros jucător din campionatul intern la această oră, a ţinut să arate cine este „jupân” pe teren şi a răspuns cu un şut care a trecut puţin alături (14). „Astralii” şi-au intrat apoi în mână, Tembo a deschis scorul după o centrare a lui Ioniţă (17), iar Budescu a majorat diferenţa fiind servit ideal de către Florea. Omul din atacul naţionalei şi-a continuat numărul, iar în minutul 32 a trimis o „ghiulea” scoasă în ultima clipă de sub bară de Mutu. Din cornerul rezultat a ieşit golul de 0-3, de această data Ioniţă aflându-se la finalizare. Ene ar fi putut reduce din diferenţă până la pauză, însă nu a profitat de o gafă a lui Gavrilaş şi a ratat incredibil (35). După o combinaţie între Matei şi Olteanu, băieţii lui Adrian Szabo au reuşit să obţină un penalty, ratat cu nonşalanţă de golgheterul braşovenilor (56), episod care părea să completeze o seară dezastruasă, numai bună de uitat cât mai repede. Matei a început însă să-şi spele din păcate în minutul 66, când l-a învins pe portarul giurgiuvenilor cu un şut la colţul scurt. Când nimeni  nu se mai aştepta, după o nouă fază lucrată de Matei şi Olteanu, juniorul care face din nou un meci mare marchează pentru 2-3 (87), iar în ultimele momente ale timpului regulamentar acelaşi Matei scapă singur cu Gavrilaş şi îl execută cu sânge rece. Se intră în prelungiri, fanii scandează „Ale, Braşov, ale!” ca în vremurile bune, atmosfera din tribune ridicându-se la nivelul meciului, unul cum nu s-a văzut de ceva timp pe Tineretului. În prelungiri, Matei vede două „galbene” în cinci minute, al doilea arătat total aiurea de centralul Dima, însă „galben-negrii” reuşesc să reziste în continuare şi să dea speranţa unei calificări, măcar după loviturile de departajare. Nu a fost însă să fie aşa, pentru că după ce Mutu l-a blocat excelent pe „magicianul” Teixeira, mingea a ricoşat norocos la Dandea, care a adus calificarea pentru echipa lui Şumudică. „Mai aveam puţin şi făceam infarct. Unii jucători au arătat totală lipsă de respect faţă de fotbal. Au făcut greşeli care nu se fac nici la Divizia D, dar vor începe să plătească pentru ele. Daca voi câştiga toate cele trei trofee, mă las, nu mai antrenez în România. Dacă vor să scape de mine, să mă lase să le câştig. Unii oameni m-au înjurat în timpul meciului. Eu m-am simţit bine aici, atunci când am antrenat. Doresc Braşovului să promoveze”, a tunat la final cel care a stat pe banca „stegarilor” în urmă cu patru ani.

„Să începem să credem în această echipă”
Deşi dezamăgit de faptul că nu s-a reuşit o calificare în care probabil nu credea nimeni, antrenorul Adrian Szabo a lăudat revenirea elevilor săi şi a făcut apel către suporteri dar şi către conducerea clubului pentru a fi cât mai aproape de echipă în perioada următoare. „Îmi doresc să se creadă din ce în ce mai mult în această echipă. În ciuda faptului că rezultatele şi forma din campionat nu arată constanţă, eu cred în calificarea în play-off. Totodată, mă bucur că am văzut spectatorii aplaudând şi încurajând echipa pe întreaga durată a partidei. A contat elimimarea lui Matei, cred că jocul trebuia să continue 11 la 11. Dacă meciul s-a ridicat la nivelul primei ligi, arbitrajul nu a făcut-o. Cred că arbitriis-au bucurat mai mult de calificare decât cei de la Astra”, a spus Adrian Szabo după fluierul final al partidei.