Editia 8171 - 26 apr 23:02

Dăruirea totală, secretul victoriei

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 18 octombrie 2010

Rulmentul Municipal Brașov - HCM Buzău 27-25 (13-14) Sala Sporturilor: Dumitru Popescu-Colibași. Spectatori:1200. Rulmentul: Stăncuța Guiu (Cristina Sântămărean; Magda Neagoe)-Mirela Toma 7, Ana Maria Simion 6, Roxana Cherescu 3, Gabriela Szabo 3, Mihaela Seifer 3, Anișoara Marcu 3, Loredana Sas 1, Andreea Pricopi 1, Oana Ionescu, Cristina Ciucă

Rulmentul Municipal Brașov - HCM Buzău 27-25 (13-14) Sala Sporturilor: Dumitru Popescu-Colibași. Spectatori:1200. Rulmentul: Stăncuța Guiu (Cristina Sântămărean; Magda Neagoe)-Mirela Toma 7, Ana Maria Simion 6, Roxana Cherescu 3, Gabriela Szabo 3, Mihaela Seifer 3, Anișoara Marcu 3, Loredana Sas 1, Andreea Pricopi 1, Oana Ionescu, Cristina Ciucă. Antrenori: Mariana Tarca, Dumitru Berbece. HCM Buzău: Roxana Gongea (Delia Bohotici)-Roxana Bodârlău 7, Nicoleta Alexandrescu 4, Elena Moise 4, Anca Lipan 3, Ionela Goran 3, Ana Maria Stoica 2, Ramona Geană 1, Florina Chelaru 1, Andreea Antoce, Raluca Agrigoroaie,. Antrenor: Romeo Ilie. Arbitrii: Barbu - Nica (Pitești) cu multe greșeli. Colectivul tehnic și-a atenționat elevele de faptul că formația din Buzău este o formație cu jucătoare experimentate care vor veni decise de a cuceri ambele puncte puse în joc. Înainte de meci, atunci când am văzut echipa ne-am dat seama câtă dreptate a avut. Din cele 13 jucătoare trecute pe foaia de joc nu mai puțin de cinci au evoluat la formația de sub Tâmpa cu rezultate deosebite. La final când s-a tras linie am văzut că 19 goluri din cele 25 au fost înscrise de acestea, care s-au dovedit cele mai bune de la oaspete. Iubitorii handbalului brașovean își mai aduc aminte de Roxana Bodârlău, Nicoleta Alexandrescu, Ramona Geană, Elena Moise sau Ionela Goran. După o primă repriză deosebit de echilibrată cu alternanța scorului de o parte și de alta, la reluare oaspetele luase un avantaj pe care l-a considerat decisiv dar brașovencele nu au fost de aceiași părere. Dacă în primele 30 de minute scorul a mers de fiecare dată în avantaj minim de partea oaspetelor, cu largul concurs al cuplului de arbitrii (2-3,6-7,7-8,10-12,12-13 și 13-14 la pauză), la reluare buzoiencele au pus la un moment dat stăpânire pe joc și de la 14-14 (min.32) s-a ajuns la 14-18 în patru minute și apoi la 15-19 în min.39. Sceptici spuneau că numai o minune ar mai putea salva echipă locală și minunea s-a produs. Fetele au crezut în puterea lor de concentrare, au strâns din dinți și au forțat egalarea care s-a produs în min, 44 (19-19) după care au muncit pentru victorie S-a mers cap la cap, 20-19 (min. 47), 22-22 (min. 51)25-25 (min.56) când Toma ratează o aruncare de la 7 m., dar tot ea revine și înscrie pentru 26-25. Cu10 secunde înainte de final Ana Maria Simion a înscris golul de 27-25. Vorbeam de greșeli de arbitraj. În min.3 Bodârlău înscrie dintr-o sumedenie de pași. În min.17, apoi în min. 23 s-au acordat cu mult prea multă ușurință aruncări de la 7 m. La pauză fetele s-au arătat dezamăgite în vestiar spunând că ele nu se luptă numai cu adversarele ci și cu fluierașii. Cu toate aceste opreliști fetele au luptat până la epuizare și au obținut o victorie pe deplin meritată, deosebit de prețioasă. Mariana Târcă apreciază tăria de caracter a jucătoarelor La final cu mare greutate i-am putut smulge din brațele fetelor pe cei doi tehnicieni, pentru a stat de vorbă cu mass-media. Mariana Târcă aprecia tăria de caracter a fetelor:” Acum mă bucur enorm că s-a văzut tăria de caracter al fetelor, și prin faptul că s-a reușit să spargem gheață acasă, chiar dacă a fost foarte greu. Mă bucur enorm că am depășit momentul acesta pentru că era unul dintre cele mai grele jocuri, cu un adversar de nivelul nostru cu care să ne batem și să câștigăm. Dedicăm această victorie președintelui clubului local domnul Florin Florea care și-a aniversat ziua ieri și să dea Dumnezeu să mai avem tot mai multe dedicații pentru cei care iubesc handbalul. Este foarte greu, le-am spus fetelor, pe mine mă lasă inima. În situația în care suntem acum trebuie să luptăm 60 de minute cu adversari de talia noastră și dacă am avut încredere am reușit să câștigăm”. Dumitru Berbece abia își mai trăgea sufletul: ”Este foarte greu dar ce să facem dacă ne-am ales meseria asta. În ce mă privește și atunci când eram conduși cu patru goluri diferență, credeam în echipă, pentru că am încredere în echipa asta, și în publicul minunat din sală care ne-a împins de la spate. În ce privește arbitrajul nu doresc să vorbim pentru că acum trebuie să ne bucurăm de victorie pentru că asta este munca fetelor”.