Editia 8171 - 26 apr 22:39

FOTBAL – EURO 2020

Danemarca – Finlanda 0-1. Eriksen s-a prăbuşit pe teren şi a fost resuscitat de medici minute bune

Autor:

Publicat la 14 iunie 2021

Scene de groază la meciul Danemarca - Finlanda de la EURO 2020. Christian Eriksen, fotbalistul danezilor, s-a prăbuşit pe teren după ce a dat într-o minge în marginea terenului, fără să fie atins de nimeni.
Fotbalul a trecut pe plan secund în la meciul Danmerca - Finlanda, după ce Christian Eriksen s-a prăbuşit pe teren fără să fie atins d a avut pe loc în minutul 44 al meciului.
Coechiperii şi adversarii au făcut cerc în jurul său, iar doctorii au dat drumul procedurilor de resuscitare. Jucătorii au început să plângă după ce au văzut momentele prin care trece Eriksen. După minute bune în care a fost resuscitat de medici, Eriksen a fost urcat pe targă şi scos de pe teren. Targa a fost încojurată de jucătorii Danemarcei, dar şi cu pături, pentru a nu fi captată nicio imagine cu starea lui Christian Eriksen.
Ulterior, UEFA a anunţat că jucătorul a fost transferat stabil la spital şi că era conştient.  La cererea jucătorilor ambelor echipe, meciul a fost reluat s. Ultimele patru minute ale primei reprize s-au jucat, apoi a avut loc o pauză de cinci minute şi a urmat repriza secundă.
Altfel, Finlanda a produs prima surpriză de la Euro 2020, învingând cu 1-0. Golul Finlandei a fost înscris de Joel Pohjanpalo (60), la singurul şut pe poartă al echipei sale.
Danezii au controlat jocul de la un capăt la altul, dar au fost lipsiţi de inspiraţie în faţa porţii.
Danezii au primit penalty în minutul 73, când Poulsen a fost faultat de Arajuuri, dar Pierre-Emile Hoejbjerg a executat foarte slab şi Hradecky a apărat (74).