SCHI-SĂRITURI

Dana Haralambie, o clasare în top 30 în etapele de la Sapporo

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 09 ianuarie 2023

Săceleanca Dana Haralambie a reuşit o clasare în top 30 la Sapporo (Japonia), acolo unde s-au disputat două etape din Cupa Mondială feminină la sărituri cu schiurile.
Sportiva legitimată la CS Dinamo s-a clasat pe locul 28, duminică, după ce a obţinut 128,5 puncte în urma săriturilor sale.
Etapa a fost câştigată de Silje Opseth (Norvegia), cu 232,1 puncte, podiumul fiind completat cu Ema Klinec (Slovenia) şi Eva Pinkelnig (Austria).
Sâmbătă, Dana Haralambie, ocupase locul 31 (73 de puncte), primele trei clasate fiind Katharina Althaus (Germania), EmaKlinec (Slovenia) şi Eva Pinkelnig (Austria).
În clasamentul general al Cupei Mondiale feminine de sărituri cu schiurile, sportiva din Săceşe se află pe locul 29 (55 puncte), primele trei fiind austriaca Eva Pinkelnig (836 puncte), germanca Katharina Althaus (677 puncte) şi norvegianca Anna Odine Stroem (547 puncte).