Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7345 - 27 noi 01:19

Dan Olteanu, directorul Regiei Pădurilor Braşov: Lemnul românesc nu se mai vinde. Pădurarii anticipează deja mari probleme

Autor: Ana ŢÎRCĂ

Publicat la 06 noiembrie 2020

Dan Olteanu, directorul Regiei Pădurilor Braşov: Lemnul românesc nu se mai vinde. Pădurarii anticipează deja mari probleme

Industria lemnului din România se confruntă cu mari probleme. Zona din sud a ţării este inundată cu lemn din Bulgaria, în timp ce în celelalte regiuni se foloseşte tot mai mult lemn din Cehia, Germania sau Franţa. Cum, în ambele cazuri, lemnul de import este mai ieftin – chiar dacă nu la aceeaşi calitate cu cel din România – astfel că proprietarii de păduri din ţara noastră vând tot mai puţin.
„Am discutat cu colegi din sudul ţării şi mi-au spus că piaţa este inundată cu lemn de foc din Bulgaria, la un preţ mic, astfel încât să poată să-i pună în genunchi pe cei de acolo. În ceea ce înseamnă lemn de lucru, uscare masivă, din Franţa, Germania, Cehia – e vorba de multe zeci de milioane de metri cubi – se aduce în România, se prelucrează şi astfel nu se mai vinde lemnul din ţara noastră”, a explicat directorul Regiei Publice Locale a Pădurilor Kronstadt Braşov, Dan Olteanu.
Faptul că lemnul românesc se vinde tot mai puţin creează nu numai probleme în ce priveşte încasările celor care gestionează pădurile, ci chiar de sănătate şi existenţă a pădurilor. „Nu vom putea să facem lucrări, nu vom putea să facem rărituri, pe care trebuie să le facem, pentru că se dezvoltă pădurea şi arborii cresc”,
a mai spus Dan Olteanu.
Pe lângă problemele create de importul masiv de masa lemnoasă, industria din România are de suferit şi din cauza pandemiei de coronavirus. Numeroase firme care folosesc lemn fie şi-au redus activitatea, fie chiar şi-au închis porţile, fapt care a dus la o scădere masivă a comenzilor. În aceste condiţii, pentru administratorii de păduri în România va urma o perioadă extrem de dificilă.

Comentarii

'Ciciu Uciu'

2020-11-06 19:05:05


'Alooo, asta de ești director! Ai lucrat la Hoții de lemne!? '

'Ciciu Uciu'

2020-11-06 18:56:30


'Lupul paznic la oi. ???? Lup politic la conducerea regiei care ar trebui să protejeze padurea'

'Moni'

2020-11-06 14:43:28


'Ce minciuna gogonata!!! Acum 5 minute a trecutun transport cu lemn pe la poarta. Zilnic se cara lemn din zona mea si sunt cel putin 3 firme care exploateaza in zona Haghig - Covasna. S-a taiat toata iarna lemn, iar dsca vrei sa cumperi nu au,sau cer 190 lei pe metru cub,(care numai metru nu e).'

'ION'

2020-11-06 14:03:33


'Lemn romanesc de taiat, nu prea mai este, de-asta nu se mai vinde! \nPADURARII AU PRADAT PADURILE, ATAT CELE DE STAT, CAT SI CELE PRIVATE!\n\naUZI LA EI, TUPEU MAXIM!'

'Gabi'

2020-11-06 12:28:19


'In sfarsit o veste buna'

'Mihaela'

2020-11-06 11:26:02


'Am trait sa aud si asa ceva! Ce bine ar fi daca ar fi adevarat! Dar nu cred ca este !'

'Buhăescu Aldexandru'

2020-11-06 07:35:52


'Trădătoare de neam și tara. Chiar atât de mare e foamea? '

'Melos Negros'

2020-11-06 07:29:52


'Cu alte cuvinte: nu mai faceți bă gălăgie, că-i stresați pe drujbari - care sunt băieți sensibili!'

'horatiu'

2020-11-06 07:24:19


'Fraţilor, suntem normali la cap? Până acum plângeam că ne sunt tăiate pădurile şi ne este lemnul dus la alţii, iar acum ne plângem că nu se mai vinde lemnul nostru pe motiv că vine lemnul de la alţii. Doamna autor a articolului, dumneata ai trăit în România în ultimii 20 ani?\nAi scris vreun articol cu privire la defrişările masive care s-au făcut ca acum să plângi de mila \"administratorilor de păduri\"? Du-te doamna la Comandău să vezi cu ochii tăi ce au însemnat aşa zisele lucrări în pădure - dealuri goale!!!! Scrie un articol despre aceasta şi vei avea credibilitate. Sigur acest comentariu nu va fi postat de BZB.'

'Rammstein'

2020-11-06 05:10:28


'Am trăit să o aud si p-asta, românia importă masiv cherestea!...auzi adusă din franța, germania, bulgaria, cehia!..Ba boule ai tras ceva pe nas??..ai fost în germania să vezi că în pădure nici nu calci, darămite să faci foc,sau să tai o creangă...vorba celor de mai sus ,câți bani ai luat pentru mizeria asta de articol...?'

'Willy'

2020-11-06 01:13:23


'Lemnul romanesc nu se mai vinde. Se fura in continuare.'

'Gil Rodriguez'

2020-11-06 01:04:46


'Si de ce scrii tu despre asta? Cumva ca sa le dai apa la moara celor care vor sa taie in continuare? Ai fost prin Austria sa vezi cat verde au aia pe acolo si cum cauta orice mijloace sa planteze un copacel pe unde se poate? Ce e vrajeala asta ca vom avea probleme daca nu se mai taie padurile? Chiar asa inchisa la minte esti de nu iti dai seama unde duce articolul tau? Sau cat de ieftina ai fost in a promova interesul unora care nu dau 2 bani pe tine? La asta te-ai gandit? Ce faci tu daca te dau astia afara de la BZB? Te duci la Directorul Regiei Padurilor Brasov sa iti dea de munca? '

'Dan'

2020-11-06 00:59:08


'Ce vrajeala! Ma iau eu dupa vorbele unui hot????? Niciodata! Si chiar daca ar fi adevarat tot nu m-ar interesa. Asta ca sa vedeti ce inseamna aducerea unor companii din afara tarii. Foarte bine! Sa nu se mai taie nici un copac. Cand ati avut ocazia sa faceti lucruri calumea v-ati batut joc de toti si de toate! In loc sa rariti padurile, voi ati taiat copacii buni. Niste criminali!'