Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
PREŞEDINTELE ACADEMIEI ROMÂNE, IOAN-AUREL POP:
Publicat la 10 august 2021
Preşedintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, consideră că introducerea de materii noi în programa şcolară nu este o prioritate pentru învăţământul românesc.
„Prima grijă a noastră ar trebui să fie şcolarizarea tuturor copiilor şi prevenirea abandonului şcolar. Altă grijă ar trebui să fie asigurarea tuturor şcolilor cu învăţători şi profesori buni, bine pregătiţi. Cum să fac limba şi literatura română cu un «profesor» care abia şi-a luat bacalaureatul, dacă l-a luat? Cum să aibă profesorul şi directorul de şcoală un statut respectat în comunitate, dacă primarul îl ameninţă, în faţa elevilor şi părinţilor, cu destituirea?”, a scris acesta pe Facebook.
Pentru preşedintele Academiei, educaţia cinematografică, una dintre propunerile de materii opţionale care se analizează acum, este una dintre „extravaganţele acestei veri buclucaşe”. Şi alte discipline precum educaţia financiar-bancară şi educaţia sexuală sunt nominalizate la categoria materiilor mai puţin necesare pentru elevi decât matematica, limba şi literatura română sau fizica. „Şcoala noastră nu are nevoie acum neapărat de schimbarea numelui materiilor, de introducerea de noi discipline încheiate cu medii trimestriale (semestriale), de cruţarea memoriei elevilor, ca să le fie mintea odihnită. Dacă crede cineva că fetele minore nasc înainte de vreme sau că îşi încep viaţa sexuală prea repede sau că nu respectă igiena sau că sunt surprinse traversând strada în afara trecerilor de pietoni etc. pentru că nu învaţă la şcoală nimic despre sex, despre naşteri, despre curăţenie sau despre circulaţia pe drumurile publice, se înşală amarnic. Ele fac toate aceste lucruri fiindcă provin – în mare măsură – din familii dezorganizate, pentru că nu merg deloc la şcoală sau pentru abandonează şcoala după o clasă sau două. Adică, pentru că nu beneficiază deloc de educaţie organizată”, spune Ioan-Aurel Pop.
Legat de educaţia sexuală, academicianul mai precizează că acest tip de informaţie nu are nevoie de o materie separată, ci poate fi învăţat în cadrul cursurilor de botanică, biologie sau anatomie. „Educaţia «sexuală» începea odinioară de foarte timpuriu, în familie şi în şcoală, încă de când elevul de clasa a cincea învăţa la botanică înmulţirea plantelor, a celulelor, apoi la zoologie, înmulţirea animalelor, la anatomie, înmulţirea omului; tot aici se dobândesc şi cunoştinţele elementare de igienă”.
„O mare naivitate” şi „câteodată o lipsă acută de logică” sunt termenii în care preşedintele Academiei Române descrie dorinţa de înlocuire a ”disciplinelor clasice” cu cele „moderne”: „A crede că disciplinele «clasice» trebuie acum abolite sau reduse drastic, pentru că ne obligă la aceasta modernitatea, societatea trepidantă în care trăim, schimbările năucitoare, reprezintă cel puţin o mare naivitate. Dar reprezintă câteodată şi o lipsă acută de logică”.
Următoarele ocazii: 11 mai, 8 iunie, 3 august şi 7 septembrie
2026-04-21 citeste mai multPloaia de meteori cunoscută sub numele de Lyride revine şi în 2026 ca unul dintre cele mai vechi şi mai frumoase fenomene astronomice observabile cu ochiul liber. Acest eveniment are loc anual[...]
2026-04-21 citeste mai multVa fi weekend plin, sâmbătă, 25 aprilie, la Căsătorii. 25 de cupluri sunt deja programate pentru a-şi uni destinele şi sunt cele mai multe într-o zi, de la începutul acestui an,[...]
2026-04-21 citeste mai multPatru evenimente sunt pregătite pentru melomani în această săptămână, la Filarmonica Braşov. Primul eveniment are loc marţi, 21 aprilie, de la ora 19:00 - un recital cameral susţinut[...]
2026-04-21 citeste mai multCând starea de sănătate nu le permite deplasarea, pacienţii asiguraţi au dreptul la transport sanitar neasistat, decontat din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate, reaminteşte[...]
2026-04-21 citeste mai mult
'Willy'
2021-08-10 10:55:56
'Bravo! Ce sa zic... minte de academician. Ce pretentii sa mai ai de aia cu facultate sau doar liceu? Auzi de aia trec fetele strada aiurea ca provin din familii dezorganizate!'