Editia 8166 - 19 apr 13:11

Dab a câștigat la Brașov ca o echipă „mare”!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 17 octombrie 2012

Corona Brașov – Dab Docler 1:4 (0-2, 1-1, 0-1) În fața a peste 800 de spectatori care și-au încurajat de la început echipa, Brașovul a început puternic împotriva celor de la Dab și a ratat și două ocazii mari prin Zsok și Robert Peter

Dab a câștigat la Brașov ca o echipă „mare”! Corona Brașov – Dab Docler 1:4 (0-2, 1-1, 0-1) În fața a peste 800 de spectatori care și-au încurajat de la început echipa, Brașovul a început puternic împotriva celor de la Dab și a ratat și două ocazii mari prin Zsok și Robert Peter. Aflați în superioritate numerică, elevii lui Lindqvist fac cadou un puc adversarilor care deschid scorul prin Szappanos. Tot brașovenii au rămas la conducerea partidei și după o ratare imensă a lui Basilidesz, Azari mărește diferența pentru maghiari, după o greșeală mare a lui Wehrs. La începutul reprizei a doua, Zsok este faultat când rămăsese singur cu portarul și același Zsok a redus din diferență, din șut de penalitate. Speranțele se aprind în tabăra brașoveană, publicul începe să scandeze numele echipei favorite, tot mai puternic, Robert Peter ratează incredibil singur în fața porții și la nici 10 secunde, cei de la Dab măresc diferența pe tabela prin Pavuk. Liderii la zi în clasamentul Ligii Mol au speculat, în primele 2 reprize, orice șansă de a marca și pentru a dovedi încă o dată eficientă de care dau dovadă, au profitat de neatenția jucătorilor brașoveni, care au ieșit greșit la schimbare, la începutul reprizei a treia, și au primit penalizare de 2 minute, iar maghiarii au stabilit scorul final, prin căpitanul Galanisz. Stephan Lundh, antrenorul echipei câștigătoare, a declarat: „Trei puncte mari obținute de noi, astăzi, veneam după un meci slab, făcut la Miercurea Ciuc și aveam nevoie de o victorie pentru a ne reveni moral. Nici astăzi nu pot spune că echipa mea a jucat foarte bine, doar că am înscris goluri importante în momente și mai importante ale jocului. Adversarii au avut șansele lor, dar noi am înscris la fiecare șansa avută și am obținut victoria”. Omologul său, Greg Lindqvist de la Corona nu și-a putut ascunde dezamăgirea: „La începutul meciului am avut ocazii mari de a înscrie, după care am făcut cadou cele 2 goluri ale adversarilor din prima repriză și apoi, totul, a fost mult mai greu. Primele 2 reprize am jucat foarte bine, dar când ai ocazii clare și nu marchezi, nu ai nicio șansă să câștigi un meci de hochei. Avem probleme în a înscrie goluri și trebuie să îmbunătățim jocul ofensiv în fața porții. Speram, cu această perioadă, un pic mai relaxată, să recuperăm și jucătorii accidentați și să avem măcar câteva antrenamente în formula completă, înaintea următorului meci din Liga Mol. Am încredere în echipa mea și știu că, într-o formulă completă, putem câștiga împotriva oricărei echipe din Liga Mol”.