banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8686 - 23 iun 04:01

Cuvintele unei mămici din Braşov, salvate din ghearele Covid, care au impresionat un întreg spital: „Când toţi făceaţi eforturi pentru a mă salva, eu nu îmi doream decât să plec într-o altă lume”...

Autor: George ALDEA

Publicat la 26 mai 2021

Cuvintele unei mămici din Braşov, salvate din ghearele Covid, care au impresionat un întreg spital: „Când toţi făceaţi eforturi pentru a mă salva, eu nu îmi doream decât să plec într-o altă lume”...

Luni, 17 mai, medicii de la Spitalul de Obstetrică Ginecologie „Dr. I. A. Sbârcea” Braşov au avut parte de o vizită care i-a marcat. Cu un buchet de flori, un tort pe care scria „Pentru oamenii care fac ca minunile să se întâmple”, dar şi cu o scrisoare scrisă din suflet, o braşoveancă care a trecut pe lângă moarte, în martie, din cauza Covid 19, s-a întors la spital pentru a le mulţumi personal medicilor că nu au lăsat-o să moară...
Potrivit medicilor de la Maternitate, este vorba de o fostă pacientă a secţiei ATI, care a avut Covid şi a fost intubată pentru o perioadă de timp: „S-a întors pentru a mulţumi! Flori, emoţii, tort... şi a spus că a scris o scrisoare pe care încă nu a încheiat-o”. Scrisoarea i-a impresionat pe toţi, emoţie pe care au vrut să o transmită şi altora. În câteva cuvinte, femeia transmite o tragedie, dar şi încrederea că avem puterea de a învinge. „Ce poate fi mai motivant?”, au arătat medicii de la spital, care, cu acordul fostei paciente, au făcut scrisoarea publică.
O redăm, integral, în continuare:

„Scrisoare de mulţumire adresată întregului personal
Hristos a înviat!
La mai bine de o lună de la externare, aştern în faţa dvs. aceste rânduri în semn de mulţumire.
Vă mulţumesc pentru tot ce faceţi în fiecare zi pentru noi toţi şi pentru că aţi ales medicina ca vocaţie.
Încercările lunii martie le-am depăşit cu ajutorul tuturor, a întregii echipe multidisciplinare din cadrul Spitalului Clinic de Obstetrică Ginecologie «Dr. I. A. Sbârcea». Când toţi făceaţi eforturi pentru a mă salva, eu nu îmi doream decât să plec într-o altă lume, departe de suferinţă şi neputinţă, fapt pe care acum îl regret. Mă gândeam mereu de ce atâţia oameni vin mereu încrezători, veseli, cu vorbe bune către mine…?! Cred şi acum că vă dedicaţi timp şi efort pentru pacienţii internaţi, în egală măsură, iar grija dumneavoastră devine alinare atât pentru bolnavi, dar şi pentru familie.
Mărturisesc că toată experienţa prin care am trecut îmi întăreşte convingerea că sistemul românesc necesită apreciere şi resusrse suplimentare pentru a salva în continuare.
Chiar dacă durerea ne pune jos uneori, trecutul nu ne aduce nimic nou sau neştiut, tocmai din acest motiv continuăm cu bucuria lucrurilor bine făcute în fiecare zi, cu apreciere şi credinţă.
Recunoştinţa pentru dvs. nu poate fi cuprinsă într-un simplu text astfel, mă rezum prin a vă MULŢUMI!
Braşov – 17.5. 2021”.

+6 -2

Comentarii

'nu contează'

2021-05-26 23:31:41


'@raoke... Daca tăceai, filosof rămâneai'

'leno'

2021-05-26 18:29:28


'@raoke: tot respectu´ dom´doctor, sunteti un geniu al medicinei...'

'Raoke'

2021-05-26 09:16:22


'”Emotionant” pentru cei mai saraci cu duhul. Pe cei normali si sanatosi i-ar fi emotionat daca s-ar fi procedat ca in Occident unde nu au fost desfiintate specializari intregi pentru a se trata o gripa.'

'Gigi'

2021-05-26 08:46:00


'Impresionant, Oameni minunati „rasplatiti” cu aceste multumiri, FELICITARI, poate citesc si cei care au stigat „asasinii”. O lectie despre respect si viata.'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie