Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 11 martie 2021
Să schiezi cu urşii pe pârtie în Predeal a devenit o poveste de senzaţie, care a ajuns ieri şi în jurnalele de ştiri din toate colţurile lumii prin intermediul trustului american ABC News, care emite în mai multe ţări.
Jurnaliştii americani au preluat filmuleţele cu urşii care au alergat schiorii pe pârtia din Predeal (pe 23 ianuarie 2021 şi 9 martie 2021), precum şi informaţiile publicate de mass-media din ţară cu privire la problemele create de animalele sălbatice.
Tot în urma ştirilor de la Braşov, ministrul Mediului, Tánczos Barna, a anunţat că se gândeşte să pună garduri pe lângă pârtii. Ministrul a fost întrebat ieri, într-o conferinţă de presă, dacă ursul apărut pe pârtia din Predeal va fi relocat. „Este soluţia cea mai simplă. Problema cea mai mare este că se repetă şi se repetă din ce în ce mai des, reprezintă un pericol iminent la adresa turiştilor. Ieri am fost prin instituţiile din subordinea Ministerului în alertă, a fost şi gestionarul fondului cinegetic de acolo, a fost şi Garda, a fost şi Jandarmeria, lucrurile sunt din ce în ce mai complicate pentru că ceea ce a făcut acest schior practic a salvat un grup de persoane. A fost un gest poate inconştient, dar extrem de curajos. Lucrurile se pot complica în cazul în care nu vorbim de un schior experimentat, o persoană care Doamne-fereşte cade, o persoană care se sperie şi lucrurile se pot duce într-o direcţie nedorită”, a afirmat Tánczos Barna.
El a precizat că sunt căutate soluţii de îngrădire a pârtiilor. „Sper să nu mai avem cazuri de genul acesta în sezonul de schi, dar este un semnal de alarmă pentru toată lumea. Căutăm soluţii de îngrădire, deci acolo se pare că este o zonă unde este una sau chiar poate mai multe familii de urs şi atunci pârtia ar trebui dotată cu un gard care să nu mai permită accesul animalelor sălbatice pe pârtie. Nu s-a gândit nimeni în ultimii 30 de ani că putem avea urs pe pârtie, era un non-sens”, a mai declarat oficialul.
Ministrul a mai transmis că devine din ce în ce mai frecvent contactul om cu urs, încât trebuie găsite soluţii. „Soluţiile trebuie găsite şi trebuie adaptate la situaţia reală. Nu s-a gândit nimeni în momentul în care s-au construit pârtiile din Predeal, din Poiană, din foarte multe zone, nu s-a gândit nimeni că se va întâlni cu ursul care hiberna iarna. Uite că nu mă hibernează, uite că apare şi pe pârtie. Până acum aveam probleme doar cu fermierii, doar în grădini. Azi dimineaţă am primit din judeţul Harghita iarăşi urs în gospodărie. Zi de zi. Deci lucrurile se agravează şi contactul om cu urs devine atât de frecvent încât trebuie să găsim soluţii”, a explicat ministrul Barna.
În ultima perioadă au fost semnalate mai multe situaţii în are urşi au pătruns pe pârtii de schi, fiind solicitată intervenţia jandarmilor.

nu este nici un comentariu
Consiliul Judeţean Braşov şi Muzeul „Casa Mureşenilor”Braşov, în parteneriat cu Organizaţia Internaţională pentru Migraţie (IOM România), vă invită miercuri, 22 aprilie,[...]
2026-04-22 citeste mai multMinimum 1 milion de lei de la Consiliul Judeţean şi 3 milioane de lei de la Primăria Municipiului Braşov pentru evenimentele culturale independente. Sunt propunerile de sume trimise de către[...]
2026-04-22 citeste mai multBraşovenii sunt invitaţi la un eveniment artistic de excepţie. Pianistul şi compozitorul Andrei Irimia lansează şi la Braşov două albume complementare: „Lumini şi Umbre”, realizat[...]
2026-04-22 citeste mai multMaria, David, Matei sunt încă în topul preferinţelor proaspeţilor părinţi, atunci când vine vorba despre alegerea numelui pentru bebeluşii lor. În genere, părinţii aleg[...]
2026-04-22 citeste mai multDacă aveţi nevoie de analize gratuite, iar laboratoarele vă spun că au terminat fondurile de la CAS, verificaţi şi listele de mai jos. Sunt furnizorii la care reprezentanţii Casei de Asigurări[...]
2026-04-22 citeste mai mult
Adaugă un comentariu