Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 29 mai 2018
În fiecare weekend, RATBV va scoate pe traseu o Dacie cu remorcă, în care pot fi încărcate 8 biciclete
Din 2 iunie, SC RATBV va asigura transportul bicicletelor pentru practicanţii de ciclism montan (downhil mountain biking) în Poiana Braşov. Solicitarea către operatorul local de transport a fost făcută de primarul Braşovului, George Scripcaru, după ce a primit mai multe cereri în acest sens de la braşoveni. „Le-am cerut celor de la RATBV să vină cu o soluţie, mai ales că, din câte îmi spuneau cei care practică acest sport, bicicletele sunt concepute special pentru coborâre, astfel că este foarte greu să urci mergând pe ele. Zilele trecute, reprezentanţii operatorului de transport mi-au prezentat o soluţie, pe care le-am cerut să o pună în practică. Dacă va exista cerere, atunci vom derula acest proiect până în toamnă”, a declarat primarul Braşovului.
Plecări din oră în oră de la capetele de linie
Pentru transportul bicicletelor, RATBV va scoate pe traseu o Dacie Dokker cu remorcă, în care se pot încărca 8 vehicule cu două roţi. Activitatea va începe din 2 iunie şi se va desfăşura exclusiv în zilele de sâmbătă şi duminică, până la sfârşitul lunii septembrie. Vor fi câte opt plecări pe zi din Livada Poştei, din oră în oră, prima fiind la ora 9.00, iar ultima la ora16.00. Dacă nu există solicitări, nu se execută cursa programată la o anumită oră. Totodată, având în vedere că nu toţi turiştii se încumetă să coboare de pe Postăvarul până în Braşov, ci preferă să se plimbe pe traseele din staţiune, RATBV va asigura şi transportul bicicletelor pe traseul Poiana Braşov – Livada Poştei, tot din oră în oră, prima cursă fiind la 9.30, iar ultima la 16.30.
În Livada Poştei, Dacia va fi parcată în faţa Casei Baiulescu, la peronul liniei 50 şi acolo se vor încărca bicicletele. În Poiana Braşov, bicicletele vor fi încărcate în capătul de linie, lângă autobuzul care circulă pe linia 20.
Bicicletele urcă pe remorcă şi ajung în acelaşi timp la capetele de linie cu proprietarii, care vor merge exclusiv cu autobuzul de pe linia 20.
Petru o urcare sau o coborâre a unei biciclete, proprietarii vor plăti 5 lei, la care se adaugă 5 lei, costul biletului pe linia 20. Cei care au abonament de transport vor plăti doar 5 lei pentru transportul bicicletei. Plata serviciului se va face doar prin achiziţia şi validarea de bilet, nu la şofer sau controlor.
Primăria are în plan amenajarea unor trase de coborâre de pe Postăvarul
Primarul Braşovului a precizat că drumeţiile cu bicicleta reprezintă una dintre soluţiile pentru creşterea atractivităţii staţiunii şi în sezonul de vară. „De câţiva ani, împreună cu tot felul de parteneri, ne chinuim să amenajăm nişte trasee de coborâre pe Postăvarul. Cred că soluţia este să facem noi, cap-coadă, acest proiect, prevăzut şi în SIDU, de la partea de documentaţie şi SF, până la realizarea traseelor”, a precizat primarul.
De-a lungul anilor, s-au vehiculat mai multe trasee, unele pe domeniul schiabil (pentru care au fost făcute unele măsurători topografice de către o asociaţie), iar altele între staţiune şi Poiana de Jos, încă nici unul dintre proiecte nu s-a materializat.
Practic, în momentul de faţă, coborârea de pe Postăvarul se face, de cele mai multe ori, pe o potecă ce leagă vârful masivului de Şaua Tâmpei, pe un traseu turistic omologat numai pentru „pietoni”. O altă variantă de coborâre din staţiune este drumul vechi, arteră pe care, oficial, nu pot circula bicicliştii.
De asemenea, nici în Poiana Braşov nu există un traseu special pentru biciclişti.
nu este nici un comentariu
Compania Apa Brașov a programat pentru joi, 21 mai, înlocuirea unui tronson de canalizare în zona imobilului de la numărul 32 de pe Curcanilor din Brașov. Anunțul inițial al operatorului[...]
2026-05-22 citeste mai multDupă încetarea mandatului de consilier judeţean şi de vicepreşedinte al Deliberativului judeţean a lui Şerban Todorică (PNL), de vineri, 22 mai, Consiliul Judeţean Braşov va reveni la[...]
2026-05-22 citeste mai multMinistrul braşovean al Economiei şi vicepremierul Oana Gheorghiu, vizaţi de o plângere penală la DNA pentru la ADR
2026-05-22 citeste mai multOperatorul de salubritate Hidro-Sal Com SRL, care deserveşte comunele Prejmer, Hărman, Vama Buzăului şi Teliu se va dota cu două utilaje care vor permite o gestionare mai eficientă a deşeurilor.[...]
2026-05-22 citeste mai multPe lângă problema platformei belvedere de pe Tâmpa (aflată lângă inscripţia „BRAŞOV”) şi proiectului de lărgire a străzii Dobrogeanu Gherea, în şedinţa de[...]
2026-05-22 citeste mai mult
Adaugă un comentariu