Editia 8170 - 25 apr 20:06

CUPA ROMÂNIEI: Găzarii ne-au bătut de două ori în patru zile!

Autor: Dan NEACªA, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 31 octombrie 2012

FC Brașov - Petrolul Ploiesti 0-2 (0-1) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Spectatori: 1000 A înscris: Adrian Cristea (1),Bokila (61) FC Brașov: Taborda-Velayos, Machado,Cr

FC Brașov - Petrolul Ploiesti 0-2 (0-1) Stadion: Silviu Ploieșteanu. Spectatori: 1000 A înscris: Adrian Cristea (1),Bokila (61) FC Brașov: Taborda-Velayos, Machado,Cr.Munteanu,Străuț- Viveiros (37 Păun),Mateiu,Tameș (39 Olariu ),Iulian Popa-Batin,Buga.Antrenor, Sorin Cârțu. Petrolul: Bornescu -Achim, Galamaz, Manasse, Guilherme- Boudjemaa (87 Tony), Mustavar, Marinescu, Crista- Bokila, Grozav (63 Cristescu). Antrenor, Cosmin Contra. Arbitru, Adrian Cojocaru Cartonașe galbene: Păun (40), Batin (65) Cr.Munteanu (75), Străuț (79)/ Mustavar (32),Bokila 67. Dublă de coșmar aceste întâlniri cu Petrolul. Sorin Cârțu nu a picat la echipă tocmai în cel mai bun moment, deși debutul, acea frumoasă victorie din Giulești, ne-ar putea contrazice. Antrenorul brașovenilor spunea după prima înfrângere, cea din campionat, că Petrolul a avut noroc. Poate, dacă ne gândim la ocaziile lui Batin. După jocul de aseară, rămânem cu mari semne de întrebare vizavi de valoarea echipei noastre. Vine iarna, vor fi trei luni de pauză și timp berechet pentru primenirea lotului. Din păcate, la FC Brașov există jucători plafonați, nu dăm nume și nu îi numim expirați, nu e momentul să jignim. Petrolul a venit destinsă sub Tâmpa, poate și la adăpostul moral al victoriei obținută cu patru zile în urmă. În plus, au intrat în meci de la 1-0, cu gol marcat de Cristea în minutul 1, la o ezitare colectivă a apărării. Nu, nu a fost ofsaid domnilor fundași și chiar dacă era, avea cine să anunțe, nu era nevoie să stați voi cu mâinile pe sus.Ba mai mult, după alte trei minute, Velayos pasează cu capul pentru Bokila, doar precipitarea acestuia și intervenția lui Taborda salvând golul doi. Stegarii au atacat și ei și chiar dacă ocaziile au fost mai rare, ele au existat. În minutul 34 Batin a preferat să continue o acțiune în care fusese faultat clar în careu. A tras slab, arbitrul a considerat corectă legea avantajului deși la acea fază se impunea penalty și eliminare la fundașul ploieștean.Tot Batin a fost la originea unei alte faze, pe cât de frumoase, pe atât de spectaculoase.A trecut elegant de Galamaz strecurându-i mingea printre picioare de i-au pocnit călcâiele, dar continuarea a fost o pasă blocată de adversar. Startul reprizei secunde ni l-a adus în prim plan pe Bokila. Mai întâi el l-a încercat pe Taborda cu un șut zdravăn (53), apoi a reușit să marcheze golul de 2-0, din nou cu largul concurs al apărării. De fapt Machado a dormit pe el când trebuia să țină pasul cu colegii de linie și să iasă la ofsaid. Așa însă, Bokila a primit o pasă printre, a preluat și a marcat nestingherit, singur față în față cu Taborda.A fost un gol căzut corect, validând aspectul jocului. Unul pro- Petrolul, echipa mai bună, echipa stăpână în teren în toate cele 180 de minute, socotind aici ambele meciuri. E drept, numai când te uitai la banca lor, era evidentă multitudinea de valori pe care o are echipa. În plus, finețea unui Marinescu, tehnicitatea lui Cristea sau entuziasmul în joc deținut de Gicu Grozav, au dat consistență jocului unei echipe care în acest sezon poate însemna ceva în fotbalul românesc. În ce ne privește, previziunile sunt sumbre, măcar prin prisma adversarelor viitoare, deplasare la CFR Cluj și joc pe teren propriu cu Pandurii, o echipă la modă. Dar să sperăm că mingea e rotundă, în fotbal nu se știe niciodată...