Cupa Corona la patinaj viteză şi-a desemnat campionii

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 17 august 2021

Mihaela Hogaş şi Cristian Nedelea au cucerit trofeele la seniori

Săptămâna trecută, pista de role din Parcul Sportiv Braşov s-a încins sub rolele patinatorilor de viteză care au concurat în Cupa României, Campionatul Naţional de Juniori C D E F şi Cupa Corona.
Competiţia care a încheiat trio-ul competiţional, Cupa Corona, s-a desfăşurat în datele de 13 şi 14 august şi a alinat la start 120 de sportivi din toate categoriile de vârstă.
Competiţia adună în fiecare an la start cei mai buni patinatori ai momentului şi este unul dintre evenimentele cele mai importante la nivel naţional în patinajul viteză.
Cei 24 de sportivi în tricourile galben/albastre ale Coronei  (foto sus) au luptat cu cei mai în formă patinatori ai momentului din ţară şi au reuşit să aducă Clubului Corona Braşov o clasare pe locul secund în clasamentul cluburilor, la doar câteva puncte de locul 1, ocupat de CS Petrolul Ploieşti. Poziţia a 3-a în clasamentul cluburilor a fost ocupată de CSU Braşov.
Mihaela Hogaş şi Cosmin Nedelea au câştigat detaşat categoria seniorilor, chiar şi în condiţiile în care au revenit pe role după un cantonament de trei săptămâni pe gheaţă.
Juniorii pregătiţi de antrenorii Bogdan Stănescu, Cristian Popa şi Kristo Katalin au obţinut rezultate bune şi foarte bune: (categoria Juniori B) - Frâncu Citre Antonia a ocupat locul 3; (categoria Juniori F) - Munteanu Cătălina a ocupat locul 2 în clasamentul feminin, în timp ce Paul Turian s-a clasat pe poziţia a 4-a la masculin; (categoria Juniori E) locul 2 a fost ocupat de Ana Bălescu, locul 3 de Anya Adafinei iar Alexandra Spătăroiu a fost ce-a de-a şasea clasată, în timp ce David Moisei a sosit pe poziţia a 4-a în clasamentul masculin; (categoria Juniori D) locul 4 al junioarelor D fost adjudecat de Cleopatra Munteanu, locul 6 de Ariana Boariu şi locul 9 de Vanessa Feier, iar Monea Marius a sosit pe locul 4 în clasamentul masculin; (categoria Juniori C) Medan George a fost primul clasat în afara podiumului, pe poziţia 4, iar Cristian Francu Citre a ocupat poziţia 6.
În cadrul Campionatului Naţional pentru Juniori C D E F care a precedat Cupa Corona, juniorii Coronei şi-au adjudecat câteva dintre medaliile puse în joc şi au obţinut clasări foarte bune.