Editia 8171 - 26 apr 03:46

Cupa Braşov - Hochei ROCKs - rezumat al meciurilor primei zile

Autor:

Publicat la 19 august 2013

Primul meci al zilei inaugurale în cadrul turneului „Cupa Braşov – Hochei ROCKs” a opus 2 echipei de valoare, Sapa Fehervar, participanta în Liga EBEL şi Nove Zamky, întărită cosiderabil pentru ediţia viitoare a Ligii Mol. A rezultat un meci dinamic, spectaculos, care a plăcut publicului spectator.
Sapă a condus cu 2-0 prin 2 reuşite, în primele 10 minute, după care, echipa slovaca a redus din handicap şi a fixat scorul după primele 20 de minute, 2-1. A fost cea mai spectaculoasă repriză a acestei partide, în partea a doua a jocului fiind înscrise 2 goluri, fiecare echipă punctând câte o singură dată. Scor: 3-2 după cele 2 reprize.
Ultimele 20 de minute au arătat că echipele au o bună condiţie fizică, astfel încât, spectatorii au văzut că turaţia „motoarelor” nu a fost diminuată faţă de primele 2 reprize. Sapă şi-a dovedit încă o dată clasă, punctând la puţin timp după debutul reprizei a treia (4-2) dar Nove nu a renunţat şi a punctat când mai erau mai puţin de 10 minute de joc, 4-3. La puţin timp însă, Sapa a mai înscris încă un gol, ultimul al meciului, adjudecându-şi o victorie meritată, 5-3 scor final.

13! Scorul primului meci oficial al Coronei Braşov „Wolves” (0:4, 3:2, 1:3)
Corona Braşov „Wolves” – Nove Zamky, al doilea meci din cadrul turneului „Cupa Braşov – Hockey ROCKs” şi primul meci oficial al echipei braşovene, s-a desfăşurat într-o atmosferă plină de energie, susţinută şi de cei peste 1000 de suporteri prezenţi la meci.
Scorul a fost deschis chiar din primele minute de joc, mai exact în minutul 1’ şi 55”, de către Christer Greaker, jucătorul cu numărul 44 al echipei Rosenborg.  Scorul s-a modificat ulterior în a doua jumătate a primei reprize, când în minutele 15’36’ şi 17’33’, Rosenborg reuşeşte să marcheze încă două goluri. Înainte de finalul reprizei, este validat şi al patrulea gol al formaţiei norvegiene, repriză întâi încheindu-se cu scorul de 4-0 în defavoarea noastră.
Repriză secundă debutează în forţă pentru Corona Braşov, care deschide scorul în primul minut de joc, prin golul înscris de Zsolt Mastelariu şi asistat de Virag Csanad. Abia trec câteva minute de bucurie pentru braşoveni când, în minutul 3’49’ al reprizei a doua, Rosenborg înscrie din nou prin Markus Dahl, urmat la scurt timp de Joakim Hofstad, care ridică scorul la 6-1 în defavoarea braşovenilor. Minutul 34’53’ aduce pedeapsa de meci pentru Christer Greaker, jucătorul norvegian părăsind meciul în urma durităţilor aplicate lui Hietamaki. Ocazie bună pentru braşoveni de a înscrie 2 goluri, în minutul 36’11” prin Joshua Bonar asistat de Ianoş Imre şi în minutul 37’47” prin Zsolt Molnar, nouă achiziţie a sezonului 2013-2014, asistat de Virag Csanad şi Zsolt Mastelariu.
Scorul reprizei a doua, 6-3 în favoarea echipei norvegiene. Repriză a treia debutează tot în primele minute prin golurile înscrise de Rosenborg în minutele 41’06”, 51’17” şi 52’23”. Scorul final al partidei este stabilit de Corona „Wolves”, în minutul 56’43” prin golul lui Petres Tivadar asistat de Joshua Bonar.
Scor final Corona „Wolves” Braşov – Rosenborg  4:9