banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8689 - 26 iun 12:20

„Cu siguranţă”

Autor: Marius BOERIU

Publicat la 28 decembrie 2025

„Cu siguranţă”

Premierul Ilie Bolojan a declarat luni, 22 decembrie, că anul viitor Guvernul nu va mai adopta măsuri de austeritate, însă a subliniat că trebuie „să ne reducem cheltuielile în continuare, să absorbim bani europeni, să ne încasăm impozitele care au fost stabilite şi să creăm condiţii pentru dezvoltare”.
„Anul acesta nu a fost unul uşor, mai ales a doua jumătate a anului. Măsurile pe care am fost forţaţi să le punem în practică au generat, pe anumite segmente, scăderea puterii de cumpărare prin creşterea TVA-ului. A însemnat afectarea unor câştiguri în sectorul public prin anularea unor sporuri.  Deci, n-a fost un an uşor dar sper că toate aceste măsuri care au fost adoptate în acest an, datorită situaţiei generată de criza bugetară în care se găsea România să se închidă. Anul viitor, nu vom mai veni cu astfel de măsuri. Ceea ce trebuie să facem este să ne reducem cheltuielile în continuare, să absorbim bani europeni, să ne încasăm impozitele care au fost stabilite şi să creăm condiţi pentru dezvoltare”, a transmis premierul României.
Bolojan este de părere că „anul viitor va fi un an în care se va vedea o scădere a ratei inflaţiei, ceea ce va stabiliza puterea de cumpărare”. „De asemenea, în a doua jumătate a anului, vor exista condiţii pentru relansare. Trebuie să le mulţumesc românilor care trec prin aceste momente. Cu siguranţă, o parte dintre români sunt supăraţi pe mine. Întotdeauna o măsură este identificată cu o guvernare, se personifică aceste măsuri, este o retorică publică: o victorie are mulţi părinţi, iar înfrângerile sunt orfane. Am această responsabilitate, nu fug de ea, dar e uşor să fugi, e mai greu să ţi-o asumi şi am făcut-o cu toată conştiinţa că fac ce trebuie. Sunt împăcat. Nu mi-a fost uşor să le iau nici personal, nici gândindu-mă la oameni, dar nu aveam de ales”, a adăugat premierul.

+3 -2

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie