Corona Braşov - Dinamo Bucureşti 1-1 (1-1)
Au înscris: Vlad Munteanu (40 ) / Elton (7).
Corona (antr. Nicolae Manea): Marc - Martac, Damian, Canon, Arce - Dâlbea, Vlad Munteanu - Chirciu (88 Forika), Neacşa, Olariu (86 Pastor)- M..E (66 Stănescu).
Dinamo (antr. Gheorghe Mulţescu): Bălgrădean - Fai (46 Boubacar), Grigore, Thicot, Filip- Rus, Elton- Matei, Curtean (65 Pape Ndaw), Rotariu- Balint (74 Lazăr).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti).
Asistenţi: V. Avram (Bucureşti), C. Damşa (Oradea)
Cartonaşe galbene: Olariu (43), Canon (61), Marc (90+3)/ Thicot (75).

În meciul cu Dinamo, Corona a jucat. În acest meci, cu precădere în prima repriză, Corona a fost în multe momente peste Dinamo. Cu „vână”, cu dorinţă şi mai ales cu atitudine, jucătorii Coronei au impresionat. În cele din urmă un punct cu Dinamo poate nu e rău, mai ales că e primul în liga 1, ar spune optimiştii. Da, dar Dinamo nu joacă nimic, Timişoara a bătut-o, e în cădere liberă, ar replica pesimiştii. Chiar aşa, dacă tot a fost echipa mai bună, de ce nu a bătut-o Corona pe Dinamo? Păi să le luăm pe rând. Atât cât ne pricepem la fotbal, am sesizat şi noi că braşovenii au fost inexistenţi pe mingea a „doua”. Adică pe respingere, mai pe româneşte. Şi când echipa ataca, dar şi când se apăra. Aşa s-a şi primit de altfel golul de 0-1 marcat de Elton (7), cu un şut de pe „16” metri la un balon respins iniţial cu capul de Damian (foarte bun la acest joc). Apoi am sesizat ineficienţa atacului, la acest joc Corona fiind reprezentată de un, hai să-i spunem fotbalist, căruia am promis să nu-i mai pomenim numele, care din multitudinea ocaziilor,nu a fructificat niciuna, de cele mai multe ori având execuţii hilare. Pentru că ocazii au fost, multe şi clare, Corona a dus bine baloanele spre poarta nesigurului Bălgrădean. În fine, la cauzele remizei, l-am trece şi pe arbitrul Marius Avram, care în prima repriză a avut o atitudine pro Dinamo şi a privat Corona de un penalti clar la faultul făcut de Fai în careu asupra lui Olariu (28). Dar să revenim la joc. Remarcabilă puterea jucătorilor lui Manea, Moga sau Bona, cine i-o mai pregăti, când după lovitura de măciucă cu acel gol primit la debut, băieţii au luat-o de la capăt şi au început să calce tot mai apăsat iarba din terenul lui Dinamo. Dâlbea (11, 14) şi Damian (30) au încercat vigilenţa lui Bălgrădean, dar „Pufi” nu a putut fi bătut. Doar până în minutul 40. Atunci, Neacşa a executat foarte bine un corner şi Vlăduţ Munteanu, venit lansat, a trimis cu capul aproape de vinclu, 1-1, rezultat mult mai aproape de adevăr, după „ostilităţile” de până atunci. A fost prima oară în liga 1 când Corona nu a fost condusă o repriză. Mulţescu „turba” pe margine, dar elevii săi nu puteau mai mult, Corona se săturase şi ea de ironii şi voia să „pună număr la casă”, cum spun jucătorii de „66” atunci când fac primul punct. Schimbare tactică inspirată la Corona, a fost scos atacantul „mână moartă” şi Chirciu a fost împins vârf de atac. Din acel moment apărarea lui Dinamo a gâfâit tot mai des, Ionuţ alergându-i pe fundaşii lui Mulţescu ca pe hoţii de cai. Din păcate nu au mai fost ocaziile dese din prima repriză, poate doar lovitura liberă bine bătută de Neacşa, la două palme de vinclu (69), să fi produs surpriza. În schimb, în ultima parte a meciului s-au înmulţit ocaziile la poarta braşoveană. Mai exact trei la număr şi toate l-au avut în rol principal pe ineditul „căpitan” de la Dinamo, Cosmin Matei. Şuturi grele (77 şi mai ales 80), primul la colţul scurt, al doilea cu pământul, ambele rezolvate de Marc (foarte sigur şi el vineri). În sfârşit, poate cea mai mare ocazie a fost în minutul 82, atunci când acelaşi Matei din poziţie bună a trimis balonul în curtea de la Fartec. O remiză muncită, o remiză dorită, de care băieţii de la Corona aveau nevoie. Felicitări pentru primul punct în liga 1 şi mai ales pentru maniera în care a fost obţinută, una în care aproape toţi au dovedit că sunt bărbaţi. Păcat că această atitudine pozitivă nu a fost dublată şi de şansă, altul ar fi fost rezultatul cu o „ţâr” de noroc.