Corona Braşov - Dunărea Brăila 24-25 (15-16)
Spectatori: 1500
Corona: Dedu -Zamfir 10 (8 din 7 metri), Chiper 5, Pricopi 3, Hotea 2, Brădeanu 1, Ţăcălie 1, Pop-Apetrei 1, Raţiu 1, Tudor 1, Briscan, Druţu, Manda. Antrenor: Aurelian Roşca.
Dunărea: Dobre ( Voicu, Stan)- Perianu 8, Moldovan 7, Farcău 4, Horjea 3, Adespi 2, Irimia 1, Czeczi, Safta, Drăguţ. Antrenor: Cristian Preda.
Arbitri: Octavian Fânaţă (Arad) - Ştefan Hendrea (Baia Mare).

Runda a IV-a a primei ligi la handbal feminin a programat unul dintre derby-urile de mare atracţie ale campionatului, cel dintre braşovencele de la Corona, neînvinse după primele trei runde şi Dunărea Brăila, una din echipele aflate printre favoritele întrecerii. Dunărencele se prezentau după ce în pregătiri, din cele trei meciuri amicale cu gazdele cde ieri, au câştigat două. Brăilencele se prezentau deasemenea după o victorie clară în faţa echipei din Zalău, iar braşovencele după un succes la scor la Cluj. Oaspetele au venit hotărâte să nu mai repete comportarea modestă de la Roman, aşa cum ne-a declarat în pauza partidei, antrenorul Cristian Preda, acolo unde au suferit prima înfrângere şi au forţat nota încă din startul partidei când în chiar primul minut au deschis scorul prin Irimia. Sub cordonarea  veteranei Ramona Farcău, cu tânăra componentă a lotului reprezentativ de tineret, Gabriela Perianu, cu experimentata Ada Moldovan, oaspetele au controlat jocul, au profitat de greşelile gazdelor şi în minutul 10 conduceau cu 7-5, iar după primul sfert de oră aveau patru goluri avans (10-6). Braşovencele nu se regăsesc. Punctează mai mult din aruncări de la 7metri în momentul în care pătrunderile lor sunt blocate prin fault, iar Cristina Zamfir înscrie de fiecare dată. Denisa Dedu are unele intervenţii salutare, dar atacul braşovean nu a funcţionat. Diana Druţu, de la care se aşteaptă mai mult, a trimis şuturi moi, fără nici o perspectivă. Pe toată durata partidei, oaspetele au condus permanent şi au fost egale doar în trei rânduri, 20-20 (38), 21-21 (40) şi 22-22 (44).

Un final de meci elecrizant, pierdut aiurea de gazde
Pe final de meci, când oaspetele nu mai aveau altă sarcină decât de a păstra avantajul minim sau scorul egal, rulmentistele au avut 6 posibilităţi de a egala şi a se desprinde dar  în minutul 48, la scorul de 22-23, Druţu a şutat slab. A urmat imediat ratarea unei aruncări de la 7 metri (Zamfir).
Laura Chiper a egalat la 23, dar experimentata Ada Moldovan a dus scorul la 23-24.S-au produs din nou greşeli datorită tensiunii ajunse la paroxism. Brădeanu a egalat la 24 şi în loc ca jocul să se aşeze, graba a stricat treaba.
Balint a şutat în portar (38) şi din nou Ada Moldovan a adus Brăila înn avantaj, iar cu 4 secunde înainte de final, bomboana pe colivă a pus-o Laura Chiper, căreia Lăcrămioara Stan i-a apărat o altă lovitură de la 7 metri!

Aurelian Roşca a recunoscut cu fair-play superioritatea brăilencelor
„Felicit echipa din Brăila, care a fost mai determinată, a ştiut să fructifice  toate greşelile noastre. Din păcate, am plătit tribut ratărilor, inclusiv sau mai ales a celor de la 7 metri. Va trebui să strângem rândurile, să vedem ce avem de făcut. În prima repriză, am avut nişte momente mai slabe, le-am lăsat pe brăilence să ne conducă mereu. Situaţiile pe care le-am avut le-am irosit. Ne vom analiza jocul nostru pentru a continua competiţia. Râmânem în calculele  calificării. Va trebui să ne gândim foarte bine în viitor”.
Antrenorul brăilean, Cristi Preda este mulţumit de evoluţia elevelor sale: „Mă bucur că am reuşit să câştigăm. Este o continuare a rezultatelor pozitive din amicale din vară, când am pus probleme Braşovului, echipă ce are mai multe jucătoare valoroase pe posturi, peste jucătoarele noastre”.