CSM-ul brașovean și-a desemnat laureații

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 20 decembrie 2010

Clubul Sportiv Municipal Brașov și-a prezentat laureații sezonului care se încheie în aceste zile. Principalele sporturi de performanță ale clubului din cartierul Astra, halterele, patinajul și în special natația și-au tăiat partea leului

Clubul Sportiv Municipal Brașov și-a prezentat laureații sezonului care se încheie în aceste zile. Principalele sporturi de performanță ale clubului din cartierul Astra, halterele, patinajul și în special natația și-au tăiat partea leului. Un halterofil, un patinator de viteză și opt înotători, după performantele avute au punctat în acest clasament” top ten” cum mai este el cunoscut. Adrian Ghișoiu, campion european la haltere, pregătit de binecunoscutul antrenor Ludovic Orban, a devansat un înotător, pe Alexandru Coci. Iată de altfel acest clasament la final de an: 1. Adrian Ghișoiu - haltere: Dublu campion european și o medalie de bronz la Campionatul European de la Limassol (Cipru). Are 3 recorduri naționale la juniori I.A ocupat locurile 4 și 5 la Campionatele Mondiale de la Sofia iar pe plan intern a cucerit 3 titluri. A acumulat 229,5 puncte. 2. Alexandru Coci - natație: Are la activ 10 titluri de campion național precum și 3 titluri cu ștafeta. A acumulat 208 puncte. 3. Vlad Caciuc - natație: La campionatele naționale a cucerit 7 titluri, de cinci ori s-a clasat pe locul secund și de 6 ori pe locul III, în probele individuale cât și la ștafete. A acumulat 177,5 pt. 4. Remus David - natație: De patru ori a fost în ștafetele clubului care s-au clasat pe primul loc iar în probele individuale de trei ori s-a clasat pe locul 2, de cinci ori pe locul 3. A acumulat 171 pt. 5. Cătălin Cosma - natație: A obținut 7 medalii de aur la campionatele naționale în probele individuale la care a adăugat un titlu, 2 medalii de argint și o medalie de bronz în probele de ștafetă. A acumulat 151 pt. 6. Roxana Samoilă - natație: La Campionatele Naționale de seniori și juniori a obținut 5 medalii de argint și 2 de bronz, acumulând 130 pt. 7. Alin Mihalcea - natație: Un argint și un bronz în probele individuale la naționale precum un loc 2 cu ștafeta, acumulând 73 pt. 8. Daniela Dumitru - Patinaj viteză: La Campionatele Naționale de short-track a cucerit câte o medalie din fiecare culoare acumulând 61 pt. 9. Sabina Papp - natație. La Campionatele Naționale de seniori și juniori a cucerit un titlu de campioană precum și câte 2 medalii de argint și bronz. A acumulat 56 pt. 10. Andreea Matyas - natație: Junior II a cucerit la naționalele vârstei 8 titluri, 3 medalii de argint și 4 de bronz, acumulând 48 pt.