FOTBAL – LIGA 2

Csikszereda devine surpriza sezonului în eşalonul secund

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 08 martie 2021

Rapid Bucureşti a suferit a cincea înfrângere, la Buftea, contra celor de la Csikszereda, scor 1-3, într-un meci considerat pe teren propriu pentru giuleşteni, care a contat pentru etapa 18 din Liga 2.  Ciucanii au deschis scorul, în minutul 54, prin Bauza, care a reluat din voleu, cam de la 11 metri, după un corner de pe stânga. La următorul atac, oaspeţii au marcat şi al doilea gol, prin Csuros. În minutul 64, alb-vişiniii au început iar să spere după ce Bor a comis un henţ în careu iar Adrian Bălan a transformat de la punctul cu var. Impulsionaţi de acest gol, gazdele au forţat egalarea de care au fost foarte aproape în minutul 76. Pănoiu şi Bălan nu au reuşit să trimită balonul în plasă. Mai întâi s-a opus Palmeş, care a respins de pe linia porţii, după care Bălan, din faţa porţii, lângă bară, nu a reuşit să marcheze. Imediat, marocanul Jebari Soufiane a şutat superb, din afara careului, stabilind socrul final, 1-3.
Celelalte meciuri ale etapei: SCM Gloria Buzău - Unirea Slobozia 2 – 0, Aerostar Bacău – Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1, CSM Slatina – Farul Constanţa 1-1, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Reşiţa 2-1, Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara 2-2, ASU Politejnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti1-0, Fotbal Comuna Recea – Universitatea Cluj (luni, ora 15.30), U Craiova 1948 – CS Mioveni (marţi, ora 19.00).
Clasament: 1. U Craiova 1948 31, 2. ASU Politehnica Timişoara 31, 3. FK Csikszereda 28, 4. Dunărea Călăraşi 28, 5. Viitorul Pandurii Târgu Jiu 28, 6. Petrolul Ploieşti 27, 7. FC Rapid 27, 8. Universitatea Cluj 26, 9. SCM Gloria Buzău 25, 10. Farul Constanţa 25, 11. Metaloglobus Bucureşti 24, 12. CS Mioveni 24, 13. CSM Reşiţa 18, 14. Ripensia Timişoara 18, 15. Concordia Chiajna 17, 16. Fotbal Comuna Recea 16, 17. Unirea Slobozia 16, 18. CSM Slatina 14, 19. Aerostar Bacău 10, 20. Pandurii Lignitul Târgu Jiu 8, 251. Turris Măgurele 0.