Editia 8171 - 26 apr 12:49

Criză sub Tâmpa!

Autor: Istvan DEAK

Publicat la 17 martie 2008

Liderul Seriei I a ligii secunde nu se regăsește. FC Brașov a capotat pe teren propriu în fața formației Progresul București, încheiând la egalitate 1-1, un meci în care a avut 70 de minute de superioritate numerică

Liderul Seriei I a ligii secunde nu se regăsește. FC Brașov a capotat pe teren propriu în fața formației Progresul București, încheiând la egalitate 1-1, un meci în care a avut 70 de minute de superioritate numerică. Formația lui Răzvan Lucescu a câștigat o singură partidă oficială din ultimele patru disputate, părăsind Cupa României după înfrângerea cu 0-1 la CFR Cluj și irosind avansul de 13 puncte față de ocupanta locului secund, CS Otopeni, echipă pe care „stegarii” o vor întâlni în etapa viitoare la București. Se anunța un derby al seriei în care Brașovul riscă, la cum joacă acum, să își diminueze avansul la doar cinci puncte. Revenind la jocul de ieri, din start trebuie să subliniem un aspect cât se poate de evident, Brașovul nu mai este echipa din turul campionatului, iar rezultatele ne stau ca mărturie, remiza cu Progresul fiind primul pas greșit pe teren propriu. Elevii lui Lucescu junior au început timid partida. Primele 20 de minute au consemnat o singură ocazie de poartă, lovitura liberă a lui Măldărășanu fiind respinsă în corner de portarul bancarilor, Cristi Munteanu. Pentru a dinamiza jocul, a intervenit centralul partidei, Cătălin Florescu care a stricat meciul arbitrând complet aiurea, cu ajutorul tușierilor care aveau o singură nelămurire: ce caută ei la un meci de fotbal? Brașovul lui Răzvan a primit în minutul 24 un ajutor nesperat din partea fluierașului, Băjenaru fiind eliminat extrem de ușor de centralul partidei pentru cumulul de cartonașe galbene. An-trenorul Progresului, Marius Șumudică a vrut să scoată echipa de pe teren, însă a reununțat până la urmă la această idee. Au urmat zece minute de dominare teritorială pentru brașoveni, însă fără ocazii notabile. Minutul 36 a detonat bomba pe Stadionul „Silviu Ploieșteanu”. Măldă-rășanu a pierdut copilărește un balon la centrul terenului, oaspeții au declanșat un contraatac fulger și au deschis scorul. Borbely a șutat pe centrul porții de la 25 de metri, Nae a respins în față ca un începător, iar Ene a îndeplinit o simplă formalitate marcând de la 12 metri. Prima repriză s-a prelungit cu șase minute, „stegarii” reușind să egaleze în minutul 2 al prelungirilor. Hadnagy a obținut un penalty, just acordat, iar Senin a transformat lovitura de pedeapsă cu o „scăriță”. Mitanul secund a adus o avalanșă de centrări de proastă calitate, de schimbări făcute parcă de dragul de a le face și de pase de-a latul terenului fără nicio finalitate. În minutul 58 s-a consemnat cea mai mare ratare a „stegarilor”, Abrudan singur din 6 metri a trimis peste poartă. Au urmat minute de precipitare, de lipsă totală de luciditate, rămase fără niciun efect la poarta bancarilor. Ultima ocazie a brașovenilor i-a aparținut lui Hadnagy, însă șutul său din 6 metri a fost scos de pe linia porții de portarul oaspeților. În rest, fundașii centrali Oprsal și Șomcherechi s-au distrat cu centrările brașovenilor. Panc a ținut piept fără mari probleme liniei mediene a brașovenilor, în timp ce Răzvan Lucescu a considerat necesară prezența a patru fundași pentru a marca un singur atacant al oaspeților. Frica lui de a risca, similară cu cea din partida cu CFR, a dus la același rezultat. O remiză cât o înfrângere și încep să se ridice tot mai multe semne de întrebare în jurul liderului și a capacității acestei echipe de a face față în prima ligă cu lotul actual. Pe „stegari” îi așteaptă etapa viitoare un meci infernal de greu împotriva unei echipe aflate pe val, care își dorește neapărat revanșa după rușinea suferită în tur la Brașov, CS Otopeni fiind singura echipă din serie care nu a pierdut încă niciun punct pe teren propriu. „Arbitraj mult peste 5%” La finalul partidei, antrenorul bancarilor, Marius Șumudică, s-a declarat extrem de mulțumit de faptul că echipa sa a obținut un punct mare pe terenul liderului în condiții vitrege: „A fost un meci cu o încărcătură emoțională deosebită având în vedere că în trecut am fost secundul lui Răzvan la Rapid. A fost o strategie de-a mea să încerc să scot echipa de pe teren. Am încercat să schimb modul în care am fost arbitrați. Arbitrajul astăzi a fost mult peste cei 5% pentru gazde. Mi-aș dori să am și eu parte de astfel de arbitraje pe teren propriu. Îl știu pe Vamă, are valoare mare, când vrea să promoveze o echipă , o promovează. Mă bucur că la anul scap de Brașov”, a spus Șumudică. „Am câștigat un punct față de locul 3!” Antrenorul echipei FC Brașov, Răzvan Lucescu, a ținut să precizeze că echipa sa încă nu se află în criză: „Lucrurile nu merg cum ar trebui. Am făcut un joc slab și nereușit. Ce avem ratăm și luăm gol la prima greșeală, exact invers față de turul campionatului. Nu traversăm cea mai bună perioadă, însă suntem conștienți că în viața fiecărei echipe apar astfel de momente. Nu suntem în criză, însă trebuie să ieșim cât mai repede din această situație. Ne-a lipsit luciditatea și ne-am precipitat în fața porții. Nu sunt mulțumit nici de schimbări. Altă dată cei care intrau aduceau un plus, care nu s-a resimțit la meciul de astăzi. Am beneficiat de foarte multe centrări plouate și slabe sau altele bune, dar care nu au fost atacate. Sunt amărât! Nu ăsta e jocul și echipa pe care o vreau, însă până la urmă am câștigat un punct față de locul 3 și ne-am mărit avansul la 14 puncte față de ocupanta locului 3, Chiajna”, a declarat Răzvan Lucescu.