banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8675 - 08 iun 23:29

Crăciunul nu se vinde ziua, în timpul săptămânii

Autor: Adina CHIRVASĂ

Publicat la 13 decembrie 2018

Crăciunul nu se vinde ziua, în timpul săptămânii

Comercianţii de la căsuţele din Piaţa Sfatului se plâng de lipsa muşteriilor în timpul săptămânii. Mâncarea caldă şi vinul fiert, turta dulce aromată, dulceţurile şi siropurile se vând doar spre seară şi numai dacă sunt turişti în oraş. „În timpul săptămânii foarte slab, foarte slab e, din punctul meu de vedere pentru că nu au activitate, nu au ce să facă decât să se plimbe şi să cumpere, nu au un loc în care să se distreze copiii sau să facă ceva mai special”, spune un comerciant de vinuri, care precizează că, totuşi, vinul fiert este preferatul celor care ajung în Piaţa Sfatului.

La o altă căsuţă, aceeaşi poveste. Adrian vinde globuri de toate mărimile, culorile şi formele, pictate manual. Cumpărătorii sunt turiştii, dar mai mult în week-end. Preferatele cumpărătorilor sunt cele cu animăluţe simpatice, cu brăduţi sau Moş Crăciuni pictaţi. „În timpul săptămânii, mai puţină lume, dar în week-end vin mai mulţi turişti, mai multă lume”, spune acesta. Globurile sunt de toate mărimile, dar cel mai bine se vând se vând cele mici, preţurile începând de la 15 lei.  
Turta dulce încă este preferată de cei care iubesc sărbătorile de iarnă, mai ales dacă este decorată cu tot felul de modele pe glazura colorată. Lipseşte însă ceva pentru ca vânzările să meargă şi mai bine. „Asta pentru că nu mai este nici muzica aia, înainte se mai juca o sârbă, o horă ceva, se făcea kurtos aici proaspăt, lumea cumpăra mai bine”, crede comercianta de la o căsuţă cu turtă dulce.  
Comercianţii speră la vânzări mai mari în week-end, cu atât mai mult cu cât sâmbătă, 15 decembrie, în Piaţa Sfatului este aşteptat Moş Crăciun. Cele mai mari vânzări, totuşi, comercianţii speră să le facă săptămâna viitoare, când suntem mai aproape de Crăciun şi portofelele se deschid mai uşor pentru daruri.


 

+1 -3

Comentarii

Panait

2018-12-13 13:00:14


Preturile sunt exagerate pentru chinezerii. Produsele asa zise traditioanle sunt cumparate din magazinele Sergiana. Ex Carnati cu cimbru sau afumati, toba si altele vandute in pita sfatului sunt de la Sergiana la preturi mult mai mari fata de magazin. Producatori falsi. Prajituri de ,, CASA,, si altele cumparate din Metro. Nimic nu este autentic. Primaria lipsita de creativitate pentru evenimente . Brasovul nu pare a fi de poveste. Evaziune fiscala la targ nu se da bonuri fiscale !! Alo ati auzit evaziune fiscala si falsuri

IonIon

2018-12-13 11:48:27


@De ce va mai mirati ?. Măi, dar fără mașină nu mai puteți să mergeți nici un metru... Vă scade gradul dacă duceți familia cu transportul în comun ? Vă faceți de rușine ? De mersul pe jos nu mai zic, că ăsta-i sport olimpic pentru român.

Costea Ion

2018-12-13 11:13:36


Și ce-ar vrea micuții: să fie coadă la produsele lor scumpe? Cum bine a observat și „Willy”, mai vând și fără bonuri fiscale.

De ce va mai mirati ?

2018-12-13 10:52:05


1. daca vrei sa-ti aduci si familia cu masina, nu gasesti loc de parcare; 2. de jur-imprejur, cladiri fara viata; 3. locuri si jocuri atractive pentru copii, lipsa; 4. preturi umflate! super-umflate ! 5. muzica , spectacole, cu mici exceptii , lipsa; 6. localuri cu preturi accesive pentru familiile cu venituri modeste, lipsa; pana si banalele floricele de porumb, te sparg la buzunar. Multumim celor care au facut efortul de a fi prezenti la targul de Craciun. Fara ei , cred ca si porumbeii emigrau in cartierul Astra s-au Tractorul.

Willy

2018-12-13 09:27:38


Inseamna ca nu sunt competitivi si atractivi. Sarbe, hore? Nu stiu ce au iile cu Craciunul. In fiecare an scumpete mare, bon lipsa. Din punctul meu de vedere e pierdere de timp sa mergi pana in Piata Sfatului. Urat. Casutele sunt cu spatele la oameni. Ar trebui cu spatele la Casa Sfatului. Cu fata spre oameni sa ii intampine. S-ar schimba total problema. Dar cine sunt eu? Daca nu imi convine sa merg in alta parte, nu? Am mai fost in Sibiu de Craciun. Alta viata. Si acuma salivez cand ma gandesc ce e acolo. Eu va zic un lucru. Brasovul trebuie sa inteleaga si sa accepte ca Piata Sfatului nu mai este un loc bun pentru tot felul de manifestatii si targuri. Nu mai e populatia de la 1500. Daca vreti sa faceti afaceri bune, sa fie distractie, sa fie la indemana omului, Primaria ar fi bine sa se reorienteze. Propunerea mea ar fi in Centrul Civic. S-ar schimba situatia radical. Loc mare, la indemana, mai vii si pe jos, taxiul ar fi mai ieftin de oriunde ai veni. Si concertele si evenimentele si targurile ar avea vad si vizibilitate. Si incasari mai mari.

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie

  • Marea concediere politică

    Marea concediere politică

    Premierul desemnat, Eugen Tomac, a anunţat luni, 8 iunie, că urmează ca cel târziu miercuri să finalizeze formula de cabinet, el arătând că îşi doreşte ca pentru fiecare minister[...]

    2026-06-09 citeste mai mult
  • Alternativa

    Alternativa

    Dominic Fritz, liderul USR, afirmă că preşedintele Nicuşor Dan nu ia în calcul desemnarea unui premier politic nici în eventualitatea în care Guvernul propus de Eugen Tomac ar fi[...]

    2026-06-09 citeste mai mult
  • Cu şanse

    Cu şanse

    Radu Magdin, analist politic, a declarat, la TVR, că Eugen Tomac „are şanse mari de a obţine susţinerea partidelor pentru noul Guvern”. Raţiunile prezentate: „pe de o parte, o[...]

    2026-06-09 citeste mai mult
  • O noapte fără apă, pe 39 de străzi

    O noapte fără apă, pe 39 de străzi

    Zona afectată, Griviţei - Tractorul. „O lucrare programată pe timp de noapte, tocmai pentru a proteja clienţii”

    2026-06-09 citeste mai mult
  • PSD, cu „omul lui Băsescu”

    PSD, cu „omul lui Băsescu”

    Premierul desemnat Eugen Tomac demarează luni, 8 iunie, rundele de consultări la sediile partidelor parlamentare în vederea obţinerii sprijinului necesar în Parlament pentru învestirea[...]

    2026-06-08 citeste mai mult