HOCHEI

Corona Wolves a adus din nou Cupa României la Braşov!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 23 decembrie 2014

Cei peste 1700 de spectatori care au asistat duminică seară, la Patinoarul Olimpic Braşov la finala ediţiei 2014 – 2015 a Cupei României, finală, care a opus eternele rivale Corona Braşov Wolves şi HSC Miercurea Ciuc, au plecat acasă din nou fericiţi! Corona a adus pentru a doua oară, din scurta ei existenţă, Cupa la Braşov! Meciul a fost un de un nivel bun,  foarte disputat, cu mult suspans şi cu faze electrizante, la cele două porţi. Echipa braşoveană a început ,,în corzi” partida, a avut o primă repriză slabă, lucru care a dat apă la moară echipei din Miercurea Ciuc, care s-a trezit rapid cu un avantaj de 2 goluri, după primele zece minute de joc! Primul gol a fost înscris chiar în inferioritate numerică de HSC Miercurea Ciuc, iar al doilea, în urma unei uluitoare gafe în apărarea braşoveană. Treptat însă, echipa braşoveană şi-a revenit în a doua repriză, când a pus stăpânire pe joc şi a recuperat din dezavantaj, prin golul marcat de Csaba Nagy (min. 30:54). A urmat o a treia repriză excelentă a ,,lupilor”, care au jucat foarte inteligent, reuşind să întoarcă scorul, prin golurile lui Peter Klouda (2-2, min. 48:27) şi Csanad Virag (min. 58:31). Cu scorul de 3-2 (0-2, 1-0, 2-0), Corona Braşov Wolves îşi adjudecă astfel Cupa României, reuşind câştigarea primului trofeu în acest sezon!

Preşedintele Olti-Paşca e mulţumit de Cupă, dar vrea şi alt trofeu!
După meci, preşedintele secţiei de hochei Corona Braşov Wolves, Zoltan Olti Paşca, a declarat: „Este un trofeu foarte muncit, după un meci extraordinar de greu. Am început slab, se vedea că jucătorii erau extrem de presaţi de miza acestui joc, iar prima repriză am pierdut-o clar. Era o presiune mare pe jucători, ţinând cont că am pierdut ultima finală a Cupei. Încet încet, jucătorii s-au calmat şi au început să trateze altfel partida şi rezultatele s-au văzut. Sunt foarte bucuros, este un nou trofeu pentru Braşov, pentru clubul nostru, al treilea şi sper să câştigăm şi alte trofee, campionatul şi, de ce nu, chiar Liga Mol. Poate vom trata cu mai mare uşurinţă următoarele meciuri”.