HOCHEI

Corona termină pe trei sezonul regulat al Erste Liga

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 17 ianuarie 2020

CSM Corona Braşov a pierdut, după prelungiri, meciul disputat joi seară în deplasare la Fehervari Titanok, echipa maghiară impunându-se cu 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0). Primele două reprize au avut acelaşi scenariu, cu gazdele preluând conducerea şi fiind egalate de trupa „lupilor”, prin Zagidullin şi Brown. După o repriză a treia fără goluri, maghiarii au marcat în prelungiri.
Miercuri seară, Corona a pierdut la Dunaujvarosi, scor 7-5 (2-2, 2-1, 3-2), golurile formaţiei braşovene fiind înscrise de Zagidullin, Trancă, Borisenko (2) şi Franko.
Echipa antrenată de Julius Penzes a încheiat astfel sezonul regulat al Erste Liga pe locul trei şi întră în  „Master round” (primele cinci clasate) cu două puncte.
Cu acest punctaj „de plecare”, Corona va juca câte două meciuri (unul acasă şi unul în deplasare) cu fiecare echipă din „Master round”.
Punctele adunate în cele 8 meciuri din  „Master round” se vor adăuga punctajului de plecare, rezultând astfel un punctaj final, ce va fi luat în considerare pentru stabilirea play-off-ului. În urma clasamentului din „Master round” şi „Qualification round” (unde vor participa echipele clasate pe locurile 6-10 şi de unde doar primele 3 echipe se vor califica în sferturi), vor fi stabilite sferturile de finală ale Erste Liga.
Joi, 23 ianuarie, la ora 18.30, va avea loc următorul meci de pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov, primul din middle-season-ul Erste Liga, Corona Wolves - Ferencvaros TC.
Biletele se gasesc fie online, pe www.bilete.ro, fie la casieriile Patinoarului Olimpic cu 2 ore înainte de meci (în limita locurilor disponibile).