Editia 8166 - 19 apr 12:31

Corona și-a asigurat locul 3

Autor: Sorin ÞÎRCÃ

Publicat la 17 ianuarie 2012

Hocheiștii de la Corona și-au asigurat locul trei în sezonul regulat după două victorii în acest weekend în Ungaria. Vineri, brașovenii au trecut, așa cum era de așteptat, de lanterna Ujpest cu scorul de de 5-3, după o partidă mai grea decât ne-am fi așteptat

Corona și-a asigurat locul 3 Hocheiștii de la Corona și-au asigurat locul trei în sezonul regulat după două victorii în acest weekend în Ungaria. Vineri, brașovenii au trecut, așa cum era de așteptat, de lanterna Ujpest cu scorul de de 5-3, după o partidă mai grea decât ne-am fi așteptat. Gazdele au deschis scorul după numai 33 de secunde, însă căpitanul Adrojan a adus egalarea în minutul 7. Ujpest a marcat singurul gol din partea secundă, cu care a preluat inițiativa. Ultima repriză însă a fost una dominată clar de Corona, care a reușit să întoarcă rezultatul. Mai întâi, brașovenii au egalat prin Richard Filip, pentru că Attila Borsos să-i aducă pentru prima dată în avantaj pe oaspeți. La jumătatea reprizei, Ujpest a mai avut o tresărire de orgoliu și a egalat la 3, însă Corona a înscris de încă două ori în ultimele 10 minute, prin golgheterul Attila Borsos. Duminică, brașovenii au jucat meciul decisiv pentru locul 3, împotriva formației din Miskolc. Milan Varga a deschis scorul pentru Corona, după un contraatac în inferioritate numerică. Gazdele au egalat la 1, scor cu care s-a încheiat prima repriză. Diferența s-a facut în partea secundă. Casey Bartzen a dus scorul la 2-1 pentru brașoveni, însă Miskolc a egalat la 2. În ultima parte a reprizei, Milan Varga și Peter Barinka au dus rezultatul la 4-2 pentru Corona. După ce Miskolc a redus din handicap prin Martin Saluga, când mai erau 6 secunde de joc Corona a dat lovitura decisivă prin Milan Varga, care a stabilit scorul final la 5-3 pentru brașoveni. Formația de sub Tampa și-a asigurat locul 3 înaintea ultimului meci și va juca, cel mai probabil, împotriva Stelei în sferturi. Marți, Corona va juca ultimul meci din sezonul regulat, împotriva celor de la Dab Docler.