Corona în revenire de formă, a învins categoric la Craiova

Publicat la 14 sepembrie 2015

SCM Craiova  -  Corona Braşov   27 - 33 (15-20)
Sala Sporturilor  din Craiova, spectatori, 500
SCM Craiova: E.Petrescu ( E.Zivkovic)- A.Zivkovic 10 goluri, Dana Băbeanu 6, Alexandra Ivănescu 3, Alexandra Georgescu 2, Andreea Ianoşi 2, Ana Maria Horobeţ 2, Ana Maria Apipie 1, Cristina Florică 1, Carmen Ilie, Alexandra Cioarici, Antrenor, Simona Gogărlă.
Corona: Denisa Dedu ( Ana Maria Mârcă, Daciana Hosu)- Cristina Zamfir 11, Andreea Pricopi 7, Georgiana Ciuciulete 3, Carmen Cartaş 3, Nicoleta Dincă 3, Ana Maria Berbece 3, Marinela Neagu 2, Marinela Briscan 1, Laura Chiper, Oana Bondar, Camelia Hotea, Adriana Țăcălie, Anişoara Marcu.Antrenori, Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece.
Arbitrii: G.Băducu - R.Voicu (ambii Buzău).

În etapa a IV-a a primului eşalon handbalistic feminin, „rulmentistele” au evoluat în deplasarea din Bănie  unde după o evoluţie superioară celor trei meciuri anterioare din startul campionatului, au obţinut o  victorie binemeritată în faţa SCM-ului local, o formaţie ambiţioasă, care spera la un rezultat favorabil. După un prim sfert de oră echilibrat, în care cele două combatante au trecut  pe rând la conducere, cu Cristina Zamfir din nou în zi de graţie, elevele lui Bogdan Burcea şi Dumitru Berbece se detaşează sigur şi în min. 23 au deja un avantaj de 6 goluri, 17-11 pentru ca la pauză să intre la cabine cu un scor linişltitor, 20-15. La reluare, tot braşovencele încep mai bine, ajungându-se  numai după trei minute  la o diferenţă de opt goluri, 23-15. Cu acest avantaj substanţial,  Corona nu mai forţează nota şi antrenorii trimit în teren în această parte a jocului pe Daciana Hosu în poartă şi pe rând pe Ana Maria Berbece şi Cristina Creţu, componente ale echipei de junioare care au avut o evoluţie deosebită pentru frageda lor vârstă. De altfel, Hosu s-a remarcat în câteva intervenţii în poartă, iar Berbece a înscris de trei ori. Finalul de meci are unele zvâcniri ale gazdelor, stopate de defensiva braşoveană,  victoria aparţine echipei de la poalele Tâmpei, care revine pe podiumul clasamentului.

„Mai este mult până departe ...”
... a declarat antrenorul Bogdan Burcea (foto) la încheierea partidei: „Este o victorie care ne bucură. A fost un joc în care s-a văzut  o schimbare de atitudine, dar încă mai avem  greşeli în joc pe care va trebui să le eliminăm cât mai repede pentru că fiecare meci este important şi va trebui să facem totul pentru a ajunge acolo unde ne dorim să fim din punct de vedere al prestaţiei din teren. Mă bucur foarte tare pentru junioarele care au jucat în meciul cu Craiova. Am avut posibilitatea de a  le ţine mai mult în teren şi chiar le felicit pentru felul în care au jucat. Totuş trebuie  să lăsăm acest meci în urmă şi să ne concentrăm pe cele ce  urmează pentru că vineri ne aşteaptă  un  joc  în compania unei echipe puternice, CSM Ploieşti, pe care va trebui să-l câştigăm”.