Editia 8171 - 26 apr 14:21

Corona, în finală!

Autor: Sorin ÞÎRCÃ

Publicat la 20 martie 2012

Corona Brașov – Steaua Rangers 5-2 (2-0, 2-0, 1-2) Hocheiștii de la Corona Brașov s-au calificat pentru a doua oară consecutiv în finala campionatului național

Corona Brașov – Steaua Rangers 5-2 (2-0, 2-0, 1-2) Hocheiștii de la Corona Brașov s-au calificat pentru a doua oară consecutiv în finala campionatului național. În meciul decisiv de duminică seara de pe Patinoarul Olimpic, brașovenii s-au impus clar în fața formației Steaua Rangers București. După un început ceva mai timid, brașovenii au deschis scorul prin cel mai în formă jucător authton din ultima perioadă, Zsombor Antal. Golul a făcut ca jocul să curgă în continuare într-o singură direcție, spre poarta bucureștenilor. Majorarea de scor a venit firesc, în minutul 16. Steaua avea un jucător eliminat pentru 2 minute și Levente Zsok a reușit să dubleze avantajul Coronei. Partea secundă a avut o desfășurare asemănătoare. Brașovenii au înscris tot de două ori, pe două superiorități, prin Milan Varga, în minutul 36 și Peter Barinka în minutul 40. La fel ca în meciul precedent de pe teren propriu, Corona a cedat fizic în ultima repriză și le-a permis bucureștenilor să revină în joc. Burgoyn și Pisarenko au înscris câte un gol, astfel că tabela arăta 4-2 pentru Corona, cu 5 minute înainte de final. În ultimul minut, Nelu Alexe a decis să scoată portarul de pe gheață, însă Milan Varga a reușit să recupereze pucul și să înscrie în poarta goală, cu numai 10 secunde înainte de final. „Am asistat la un meci frumos, cu două echipe care au făcut spectacol. Din păcate, Brașovul a câștigat, dar asta este. Rămânem cu un trofeu în această ediție, Cupa României, câștigată chiar în fața Brașovului”, a declarat Victor Corduban, antrenorul secund al Stelei. „Când se întâlnesc două echipe de valori egale, este evident că disputa poate ajunge până în meciul decisiv. Așa s-a întâmplat și de această dată și mă bucur că publicul a umplut patinoarul și ne-a împins spre victorie”, a declarat Elod Antal, secundul brașovenilor. Marți, Corona va juca prima partidă a finalei cu HSC Miercurea Ciuc, care se va disputa după sistemul „cel mai bun din 7 partide”. Meciul se va desfășura la Miercurea Ciuc, de la ora 17, iar prima confruntare de la Brașov va avea loc vineri, de la ora 19.