Corona, fără gol primit în amicale, dar în căutări continue

Corona – U Cluj 0-0 (0-0)

Corona: Marc (30 Amadio, 60 Dănălache ) – Burlacu (45 Martac), Fl. Ilie, Damian (45 Canon), Marcăş - Chirciu (45 Stîngă), Olariu (45 Dâlbea), Vl. Munteanu (45 Stere), Neacşa (45 Pastor, 82 Ciocâlteu) – Coman (45 Sg. Buş), Ene (45 R. Stănescu, 75 V.Balint)

Corona – FC Păpăuţi 4-0 (2-0)

Corona: Amadio (30 Dănălache, 60 Marc) – Martac (Vl. Munteanu), Dâlbea (45 Fl. Ilie), Canon (45 Damian), Burlacu (45 Marcăş) – Stângă (45 Chirciu), R. Stănescu (45 Pastor), Stere (45 Olariu), Călugăreanu (35 H. Popa, 45 Neacşa) – V. Balint (45 Sg. Buş), M. Ene (45 Coman)
Păpăuţi: Harnagea – A. Airinei, Marincea, Iacob, Stana – Pînzaru, Preda, Ţăndărescu, Ţuţu, Zaharia – A. Damian (după pauză covăsnenii au rulat întreg lotul)

Cu două săptămâni înainte de startul Ligii I, nou promovata Corona a disputat două partide amicale, prilej numai bun pentru Nicolae Manea să se edifice asupra jucătorilor din lotul său. Unul destul de numeros la această oră şi în care tehnicianul nu va păstra mai mult de 25 de nume.
Vineri, braşovenii au remizat, fără goluri marcate, în disputa împotriva lui U Cluj. Nae Manea a trimis în teren o formula apropiată de echipa cu care ar putea începe Liga I, elevii săi aflându-se la conducerea jocului pe toată durata primei reprize. Clujenii l-au deranjat o singură dată pe Marc, în minutul 20, printr-un şut de la mare distanţă. Deşi au avut posesia şi au stat în permanent în jumătatea adversă de teren, braşovenii nu au reuşit să marcheze până la pauză. În partea a doua, ambii tehnicieni au trimis în teren mulţi jucători aflaţi în probe, lipsa de omogenitate din ambele tabere punându-şi amprenta asupra jocului. Ritmul a devenit unul lent, iar greşelile individuale au fost extrem de numeroase. Singura acţiune notabilă a gazdelor a fost centrarea lui Marcăş din minutul 83, reluată de Stângă din careul mic, dar reţinută fără probleme de Boşneag. Din acţiunile proaspetei achiziţii, Vasilică Cristocea, clujenii puteau marca de două ori, însă portarul Dănălache a rămas neînvins pînă la final. Imeidat după joc, studenţii au aflat decizia TAS, care păstrează echipa în prima ligă. “Nu am avut emoţii. A fost o decizie justă, cei de la federaţie au greşit. Noi doar aşteptam să se repare această greşeală” a declarat Ionel Ganea.
A doua zi, în partida contra lui FC Păpăuţi, Corona a încercat o formulă experimentală, total schimbată faţă de 11-le cu care începuse meciul cu U Cluj. Deşi băieţii lui Nae Manea s-au aşezat în jumătatea covăsnenilor încă din primele minute, formaţia proaspăt promovată în Liga a 3-a a surprins plăcut, reuşind să nu primească gol în prima jumătate de oră şi încercând câteva contraatacuri în viteză. Şutul lui Stângă de la marginea careului, din minutul 30 aduce însă deschiderea scorului, iar două minute mai târziu, tânărul Balint reuşeşte să dubleze avantajul. Corona ar mai fi putut înscrie până la pauză, însă şuturile lui Ene sau capul lui Canon, venit în urma unui corner, nu şi-au atins ţinta. După pauză, Nicolae Manea a rulat tot lotul avut la dispoziţie, cu excepţia lui Manea şi Forika, accidentaţi. Prim divizionara a mai marcat de două ori, Buş reluând din apropiere o centrare a lui Marcăş, iar Pastor transformând un penalty obţinut de Coman. La fel ca în prima parte, Corona putea să mai marcheze prin Coman sau Olariu, însă scorul final a rămas 4-0. Tehnicianul Nicolae Manea este mulţumit că echipa sa nu a primit gol în amicale şi se arată încrezător în parcursul Coronei în Liga I: “E bine că nu am primit gol, dar totodată încerc să fac o echipă care să joace fotbal, nu să facem antijoc. Sper să formăm o echipă care să se menţină în prima ligă. Neacşa, cred că este un câştig, îmi pun speranţe în el este şi un jucător tânăr. Vreau să dau şansa tuturor să joace, nu trag de rezultat. Avem nevoie de mai multă vuteză în benzi, iar jucătorii care urmează să vină, poate o vor aduce”.