HOCHEI

Corona Braşov Wolves a pierdut, din nou, cu Ujpest TE

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 19 ianuarie 2015

Cu siguranţă, Ujpest rămâne unul dintre cele mai dificile obstacole din calea ,,lupilor”, în această ediţie a Ligii Mol. După ce în precedenta descindere la Braşov, UTE a câştigat, după care a repetat performanţa şi la Budapesta, a venit rândul unui alt succes la poalele Tâmpei, după un meci cu o răsturnare de scor mai puţin obişnuită. Totuşi, se poate spune că de data aceasta, Ujpest a beneficiat de o eroare de arbitraj în finalul partidei, care, practic ar fi decis rezultatul. După o primă repriză albă, în ciuda dominării ,,lupilor”, Corona Braşov Wolves şi-a dat drumul la joc în partea a doua a meciului, când a reuşit să marcheze de două ori, părând că va sparge gheaţa, la capitolul victorii, după meciurile precedente. Pentru echipa braşoveană au marcat Petres Tivadar (min. 25:07) şi Arpad Mihaly (min. 27:22) şi lumea se gândea la mărirea diferenţei, mai ales că ocaziile de gol ale ,,lupilor” abundau. Repriza a treia a început însă cu un gol al oaspeţilor (min. 42:57), care aparent le-a dat „aripi”. Apoi, spre finalul meciului, UTE a scos portarul, Corona Braşov a scăpat spre gol, Zsolt Molnar a şi marcat, însă  cei doi arbitri, Iliescu şi Topârceanu, au apreciat că jucătorul Coronei nu ar fi câştigat pucul în mod regulamentar şi l-au sancţionat la Molnar cu 2 minute!  Decizia arbitrilor a stârnit nedumerire şi proteste în tribune şi a fost incriminată şi de antrenorul Coronei, la conferinţa de presă de după partidă. Cu doi oameni în plus pe gheaţă, Ujpest a înscris golul egalizator, când mai erau... 3 secunde de joc! În prelungiri, ,,lupii” au acuzat şocul şi au încasat gol, la o greşeală defensivă, în min. 63:27. Cu scorul de 3-2 (0-0, 0-2, 2-0, 1-0), Ujpest se impune din nou la Braşov şi prelungeşte perioada mai puţin fastă a Coronei Braşov Wolves. Ocazia reabilitării poate veni duminică (ora 18:00), când Corona Braşov Wolves va juca tot acasă, cu Debreceni HK, una din potenţialele adversare din sferturile de finală ale Ligii Mol.

Oaspeţii au avut şi momente slabe
„Am fost foarte supărat dupa repriza a doua, pentru că am fost prea comozi şi nu am muncit cum ne-am fi planuit. În cele din urmă am vorbit cu băieţii, şi le-am spus că dacă îşi doresc ceva de la meciul acesta trebuie să muncească mai mult, mai în forţă şi să nu se dea bătuţi, deoarece vrem să mergem în play-off şi avem nevoie de fiecare punct”, a declarat Zoltan Szilassy, antrenorul oaspeţilor.

Andersson dă vina şi pe arbitraj
„În ansamblu a fost un meci în forţă, dar nu ne-a picat bine faptul că am ratat victoria cu 3 secunde înainte de finalul meciului. Am avut multe şanse de a marca în a doua şi a treia repriză. Am jucat energic, cu atitudine dar trebuie să mai lucrăm mult la superiorităţile numerice. Trebuie, de asemenea, să lucrăm la încrederea în sine şi rapiditatea procesului decizional, atunci cand suntem pe gheaţă. Am marcat 2 goluri foarte muncite dar trebuie să facem mai mult de atât. Maniera ultimei eliminări dictate de către arbitri împotriva noastră, în momentul cand Molnar a marcat în poarta goală, a fost de necrezut. Dacă golul nu ar fi fost anulat, am fi dus scorul la 3-1 şi meciul s-ar fi terminat cu totul diferit. Acum trebuie să ne adunăm, sa ne regrupăm şi mâine să o luăm de la capăt şi să dăm ce e mai bun din noi”, a spus şi omologul de pe banca Coronei, Jerry Andersson.